Aktualności
Konkursy
18 Marca
Źródło: www.pw.edu.pl
Opublikowano: 2021-03-18

Doktoranci PW zaprojektują dzielnicę w czeskim Nachodzie

Doktoranci Politechniki Warszawskiej wygrali konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie pofabrycznych terenów w czeskim mieście Nachod. Nowa dzielnica ma być wizytówką czeskiej urbanistyki.

Celem konkursu było zaprojektowanie tętniącej życiem i docenianej przez mieszkańców części miasta, sąsiadującej z historycznym centrum oraz zamkiem. Dzielnica ma powstać w miejscu starej fabryki tekstylnej Tepna. Ogłoszenie konkursu poprzedziły negocjacje z ekspertami, opinią publiczną i potencjalnymi inwestorami. Lokalne władze chcą, żeby trzyhektarowy teren wokół zamku stał się wizytówką 20-tysięcznego miasta, zlokalizowanego przy granicy z Polską.

Do konkursu zgłosiło 26 zespołów (łącznie ok. 160 architektów i urbanistów), spośród których jury wybrało finałową piątkę. Za najlepszą uznano propozycję zespołu doktorantów ze Szkoły Doktorskiej nr 5 Politechniki Warszawskiej: Piotra Persona, Olgi Czeranowskiej-Panufnik, Władysławy Kijewskiej i Aleksandra Sojki. Ich propozycja skupia się głównie na zdolności adaptacji do zmian klimatycznych i spójności społecznej:

Główną ideą tej propozycji jest stworzenie wygodnego, integracyjnego i odnawialnego środowiska, które pasowałoby do istniejącego kontekstu miejskiego i kulturowego – mówią zwycięzcy.

Jury pod przewodnictwem architekta Jaroslava Wertiga z praskiej pracowni A69 – Architects podkreśliło wybrane cechy zwycięskiego projektu:

Zasługuje on na pierwsze miejsce pod każdym względem, ponieważ jego autorzy najlepiej zrozumieli relacje z otoczeniem i wprowadzili je do zaproponowanych rozwiązań. Założenie dwóch osi, które rozpoczynają się od projektowanego placu w pobliżu Tepnej, logicznie i wyraźnie dzielą teren na miejskie kwartały. Plan jest prosty i przejrzysty, w dużej mierze uwzględnia istniejącą zabudowę i stan nieruchomości w miejscu. Poszczególne elementy założenia można stopniowo uzupełniać w czasie, nie jest konieczne budowanie ich od razu jako całości.

Zwycięski zespół ma do końca roku przygotować szczegółowe koncepcje przestrzenne i projekty architektoniczne budynków, których funkcję następnie ustalą władze miasta. Projekt przewiduje powstanie budynków mieszkalnych, administracyjnych, handlowych, usługowych, a także przedszkola lub świetlicy. W planach jest również remiza strażacka oraz stacja pogotowia ratunkowego. Wokół mogą powstać niewielkie zakłady produkcyjne. Architekci podkreślili, że w dzielnicy będzie dużo zieleni i elementów wodnych.

źródło: PW

 

Dyskusja (0 komentarzy)