Aktualności
Konkursy
01 Lipca
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2019-07-01

Dwa polskie zespoły z PWR w finale Mars Colony Prize Competition

Dwa polskie zespoły z Politechniki Wrocławskiej zakwalifikowały się do ścisłego finału Mars Colony Prize Competition. O zwycięstwo w konkursie, w którym zadaniem było zaprojektowane bazy marsjańskiej dla tysiąca osób, powalczą z ekipami z USA, Szwecji oraz łączonymi: rosyjsko-amerykańską i francusko-szwajcarską.

Uczestnicy Mars Colony Prize Competition musieli stworzyć projekt samowystarczalnej kolonii marsjańskiej dla tysiąca osób. Powinna ona importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie produkować towary na eksport, by mieć się z czego utrzymywać. Zgodnie z założeniami konkursu kolonia sama wytwarza jedzenie dla swoich mieszkańców, podobnie jak materiały budowlane potrzebne do jej stopniowego rozbudowywania się. Samowystarczalność oznacza także, że w bazie trwa nieustanna produkcja m.in. energii, ubrań, pojazdów, maszyn i wielu produktów codziennego użytku – jak w typowym ziemskim mieście.

Projektanci musieli wziąć pod uwagę wiele ograniczeń wynikających z warunków panujących na Czerwonej Planecie – jak choćby mniejsza żyzność marsjańskiej gleby w porównaniu do ziemskiej czy wahania temperatur od –140 do nawet +30 stopni Celsjusza. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom kolonii mają jednak pomagać roboty i sztuczna inteligencja.

Za swoje opracowania uczestnicy konkursu mogli zdobyć sto punktów. Najwięcej (40) za projekt techniczny i opis, jakie systemy zostaną wykorzystane w kolonii i jak będą działały. 30 punktów to pula za kwestie związane z ekonomią i samowystarczalnością bazy. Po 10 punktów Mars Society przyznawał za rozwiązania dotyczące zagadnień społecznych i kulturalnych, politycznych i organizacyjnych oraz za estetykę kolonii, która jest ważna m.in. dlatego, że kolonia ma zarabiać także na ziemskich turystach.

Do konkursu zgłosiło się 100 drużyn, z których sędziowie wybrali najpierw 25 półfinalistów, by w kolejnym etapie zawęzić to grono o kolejne 15 ekip. W efekcie do finałowej rywalizacji stanie 10 zespołów: 5 z USA, 2 z Polski, 1 ze Szwecji i dwa mieszane: rosyjsko-amerykański i francusko-szwajcarski. Nasi finaliści reprezentują Politechnikę Wrocławską. Nad projektem „Ideacity” pracowali studenci: Justyna Pelc i Andrzej Reinke z Wydziału Informatyki i Zarządzania, Beata Suścicka z Wydziału Architektury, Magdalena Łabowska i Piotr Torchała z Wydziału Mechanicznego. Do opracowania wykorzystali renesansową koncepcję miasta idealnego. Założyli więc krótkie odległości, centrum będące głównym punktem kolonii i stworzenie sieci zarówno podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg  na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami. Bliżej centrum studenci zaprojektowali budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast na zewnętrznej części miasta ulokowali zabudowania przemysłowe. Większość zabudowy znajduje się pod ziemią, co pozwala chronić mieszkańców przed promieniowaniem. Ich projekt zwyciężył kilka tygodni temu w paryskim konkursie Student Aerospace Challenge.

Z kolei Twardowsky’ego stworzyli studenci i doktoranci skupieni wokół inicjatywy badawczej Space is More i Projektu Scorpio z pomocą członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab: Joanna Kuźma, Natalia Ćwilichowska, Katarzyna Lis, Sławek Malkowski, Dariusz Szczotkowski, Szymon Łój, Orest Savystskyi, Dominik Liskiewicz, Wojciech Fikus, Jakub Nalewaj, Anna Jurga, Leszek Orzechowski, Bartosz Drozd, Paweł Górniak, Krzysztof Ratajczak, Paweł Piszko, Maciej Piorun, Amanda Solaniuk i Anna Wójcik. Ich kolonia miałaby powstać w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Mieszkańcy byliby tam podzieleni na grupy po dwieście osób. Wytwarzanie żywności w „Twardowskym” opierałoby się o akwaponikę, czyli połączenie hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie (w ten sposób unikają problemu z zimną marsjańską glebą). Kolonia na dużą skalę zajmowałaby się recyklingiem produktów. Przykładowo z włókien celulozowych wytwarzałaby tam ubrania, a z innych odpadków roślinnych… marsjańską wódkę.

Finał odbędzie się 19 października podczas Konwencji Mars Society na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Każdy zespół będzie miał 20 minut na przedstawienie swojej pracy i kolejne 5 – na odpowiedzi na pytania jurorów. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali. Najlepsi zostaną nagrodzeni 10 tys. dolarów, za drugie miejsce przewidziano 5 tys. dolarów, a za trzecie 2,5 tys. dolarów.

MK, źródło: PWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)