Dwie badaczki z Krakowa i Lublina znalazły się w finale plebiscytu Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”. Głosowanie internautów trwa do 8 października.
W plebiscycie doceniane są kobiety, które swoim działaniem, osiągnięciami naukowymi i przedsiębiorczością wpływają na otaczającą rzeczywistość: liderki biznesu, prowadzące przedsiębiorstwa, które wyróżniają się na polskim rynku zrównoważoną produkcją, innowacyjnymi, ekologicznymi produktami i odpowiedzialnością na rzecz środowiska; aktywistki walczące o lepszą przyszłość planety; influencerki motywujące i inspirujące do pracy na rzecz ochrony klimatu i środowiska; inicjatorki zmian społecznych, które odważnie wyznaczają nowe standardy jakości i poszanowania natury; naukowczynie odpowiedzialne za inicjatywy, które mają realny wpływ na przyszłość planety – przełomowe badania naukowe, innowacje technologiczne oraz wybitne badaczki, które rewolucjonizują świat nauki i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze.
Wśród sześciu finalistek drugiej edycji plebiscytu znalazły się: dr hab. Anna Sroka-Bartnicka (Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) i dr inż. Maria Kurańska (Politechnika Krakowska).
Dr hab. Anna Sroka-Bartnicka w ramach programu LIDER (jest laureatką VIII edycji) opracowała ekologiczny preparat do wzrostu i plonowania roślin uprawnych i leczniczych. Ograniczy on zanieczyszczenie środowiska naturalnego stosowanymi w nadmiarze nawozami azotowymi. Efekt działania bionawozu to m.in. zwiększenie liczby brodawek korzeniowych i masy korzeni czy przyspieszenie kiełkowania nasion i lepszy wzrost siewek. Po zastosowaniu preparatu w ramach projektu badawczego zaobserwowano wzrost plonów o 30%. Po stażach podoktorskich w Imperial College Londyn i na Uniwersytecie Sztokholmskim badaczka powróciła do Lublina (ukończyła tu studia chemiczna na UMCS), gdzie realizuje projekty z zakresu projektowania nowoczesnych biomateriałów (w Zakładzie Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego) oraz rolnictwa ekologicznego (Zakład Genetyki i Mikrobiologii UMCS)
Dr inż. Maria Kurańska jest z kolei autorką innowacyjnej technologii recyklingu oleju posmażalniczego (po smażeniu frytek, kotletów, ryb i innych potraw), z którego wytwarzane są materiały termoizolacyjne dla budownictwa. Olej posmażalniczy stanowi uciążliwy odpad dla środowiska, jak również oczyszczalni ścieków. Dzięki innowacyjnej technologii na drodze reakcji chemicznych możliwe jest ponowne wykorzystanie oleju do otrzymywania wysokoefektywnych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie. Projekt EKO2IZOPUR wpisuje się także w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Autorka pomysłu pracuje w Katedrze Chemii i Technologii Polimerów na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. W 2018 r. otrzymała wyróżnienie specjalne w 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”.
Zwyciężczynie plebiscytu: wyłonioną przez jury (otrzyma Nagrodę Główną w wysokości 15 tys. zł) oraz dwie z największą liczbą oddanych przez internautów głosów (2 × 10 tys. zł) poznamy 19 października. Głosowanie trwa do 8 października na stronie kameny.lirene.pl.
Laureatki otrzymają także statuetki – Kameny Lirene. Nazwa nagrody odwołuje się do wizerunku pięknych, młodych i długowiecznych kobiet, które były duchami przyrody i stanowiły uosobienie płodności i wdzięku. Statuetka ma odzwierciedlać siłę drzemiącą w wyróżnionych kobietach – innowatorkach.
MK, źródło: www.kameny.lirene.pl