Aktualności
Konkursy
11 Września
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2019-09-11

Fabryka przyszłości absolwentek PWr w finale międzynarodowego konkursu

„ReFactory” – studencki projekt Patrycji Czechowskiej i Katarzyny Winkler z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finale The 4. Annual Inspireli Awards. Fabryka przerabiająca elektrośmieci i wykorzystująca je jako surowiec do drukarek 3D zdobyła też drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie World of the Future.

Projekt powstał w ramach zajęć „Projektowanie architektoniczne” prowadzonych przez dr inż. arch. Magdalenę Baborską-Narożny. Studentki (wówczas drugiego roku architektury na studiach magisterskich) miały stworzyć koncepcję fabryki przyszłości. Takiej, która mogłaby funkcjonować za około dziesięć lat. Swój zakład postanowiły umieścić w powstałym na przełomie XIX i XX w. wrocławskim porcie miejskim Kleczków. Obecnie to miejsce służy jako przystań dla uszkodzonych jednostek, zimowa przechowalnia statków i motorówek czy po prostu wodny „parking”.

Patrycja Czechowska i Katarzyna Winkler uznały, że nowoczesny zakład recyklingowy pomógłby ożywić to miejsce i zrewitalizować je – tym bardziej, że nie przypominałby typowych zakładów przemysłowych, a raczej miejski biurowiec, obok którego mogą rozwijać się obiekty mieszkaniowe, użyteczności publicznej czy kultury. Zaprojektowana przez nie fabryka wykorzystywałaby suwnicę znajdującą się przy wejściu do cyplu portowego. Transportowałaby elektrośmieci (takie jak pralki czy lodówki) z jednostek wodnych na teren zakładu. Fabrykę tworzyłoby kilka poziomów – a w razie potrzeby mogłaby być swobodnie rozbudowywana wzwyż, dzięki konstrukcji słupowej i układowi pomieszczeń z rdzeniem komunikacyjnym w środkowej części.

– Najniższa kondygnacja służyłaby jako magazyn elektrośmieci przywożonych do fabryki – opowiada Katarzyna Winkler. – Piętro wyżej odpady te byłyby segregowane i poddawane recyklingowi, a najwyżej umieściłyśmy pracownie projektowe i badawcze, w których pracownicy wymyślaliby nowe sposoby i formy wykorzystywania odpadów. System szyn umożliwiałby swobodne przemieszczanie się ogromnych chwytaków, które przenosiłyby odpady w potrzebne miejsca i operowały także między kondygnacjami. Nasza fabryka byłaby bardzo zautomatyzowana, ale maszyny nie zastępowałyby tam pracowników, ale pomagały im w codziennej pracy.

W fabryce elektrośmieci byłyby rozkładane na mniejsze części. Te, które nadają się do ponownego wykorzystania, zostałyby tam poddane recyklingowi, a pozostałe byłyby przetapiane na filament do drukarek 3D (materiał, z którego drukują).

– To technologia, która jest obecnie badana w kilku miejscach na świecie – opowiada Patrycja Czechowska. – Myślimy, że za kilka lat będzie już wykorzystywana w zakładach przetwórstwa. Nasz pomysł zakłada, że fabryka częściowo buduje się sama – przetopione na filament elektrośmieci są następnie wykorzystywane przez drukarkę 3D do stworzenia z nich np. paneli elewacyjnych, ścianek działowych, krzeseł czy innych elementów małej architektury.

Obiekt miałby także strefę ekspozycyjną, w której odwiedzający fabrykę mogliby obejrzeć przykładowe produkty wydrukowane z surowca powstałego z dawnych elektrośmieci, a także sklep – gdzie tego typu towary mogliby kupować. Autorki zaplanowały tam także strefę socjalną, powierzchnie biurowe i administracyjne.

„ReFactory” znalazła się w finale międzynarodowego konkursu dla studentów architektury – Inspireli Awards – odbywającego się pod auspicjami m.in. bardzo znanego i prestiżowego serwisu internetowego ArchDaily. Do czwartej edycji rywalizacji zgłoszono aż 887 projektów z 86 krajów. Jurorzy wybrali 30 finalistów w trzech kategoriach: architektura, urbanistyka i projektowanie wnętrz. Zwycięzców poznamy 10 października na gali zorganizowanej przez Politechnikę Czeską w Pradze. Laureaci mogą liczyć m.in. na profesjonalną licencję pozwalającą na używanie specjalistycznego programu ArchiCAD, 12 sesji mentoringowych z doświadczonymi i cenionymi architektami oraz… wykonanie zaprojektowanych przez nich obiektów z kloców Lego (firma jest jednym z partnerów konkursu).

Absolwentki Wydziału Architektury zdobyły także drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie World of the Future (Digital Excellence Awards) organizowanym przez DE Group. Uczestnicy konkursu mogli zaprojektować m.in. sklep jutra, szkołę jutra, szpital jutra czy właśnie fabrykę jutra. Jurorzy oceniali m.in. funkcjonalność projektu i uwzględnienie nowoczesnych technologii, takich jak mobilność, internet rzeczy czy sztuczna inteligencja. Prace były prezentowane podczas konferencji Microsoft Innovation Summit w Warszawie.

Lucyna Róg, źródło: PWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)