Aktualności
Konkursy
04 Marca
Źródło: Centrum Nauki Kopernik
Opublikowano: 2019-03-04

Finaliści 8. edycji polskiego FameLabu

Dziesięcioro młodych badaczy awansowało do finału ósmej, polskiej edycji konkursu FameLab, w którym naukowcy w trzy minuty starają się przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy. O zwycięstwo powalczą 18 maja.

Konkurs FameLab jest międzynarodowym formatem, który pod egidą British Council odbywa się na całym świecie. Narodził się na Cheltenham Science Festival w 2004 roku, z miejsca stając się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. W ciągu 7 lat do polskiej edycji zgłosiło się blisko 600 naukowców, z których wielu stało się znakomitymi popularyzatorami nauki, pozostając aktywnymi badaczami. Pomysł jest prosty: udostępnić naukowcom scenę i mikrofon, aby przez trzy minuty mogli zajmująco opowiedzieć o wybranym zagadnieniu naukowym.

W minioną sobotę na scenie Centrum Nauki Kopernik, współorganizatora konkursu, zmierzyło się 20 naukowców. Z ich grona jury wybrało najlepszą dziesiątkę. Wśród finalistów znaleźli się: Ewelina Sielska-Badurek, Michał Boniecki, Natalia Leciejewska, Kasia Jedlińska, Beata Kawczyńska, Paweł Gora, Cezary K. Urbanowski, Martyna Dziakowicz, Paweł Jedynak, Monika Kornacka.

Wystąpią oni w finale krajowym, który zaplanowano na 18 maja br. Laureat pierwszego miejsca otrzyma 13 tysięcy złotych, drugiego miejsca – 7 tysięcy złotych, a trzeciego – 3 tysiące złotych. Zdobywca nagrody publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council. Dodatkowo specjalne wyróżnienie przyzna Fundacja Kościuszkowska – będzie to promesa gwarantująca trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy dolarów amerykańskich. Dodatkowo zwycięzca polskiej edycji już tradycyjnie weźmie udział w międzynarodowych półfinałach oraz międzynarodowym finale konkursu, który odbędzie się w Cheltenham między 4 a 9 czerwca 2019 roku.

Źródło: Nauka w Polsce

Dyskusja (0 komentarzy)