Aktualności
Konkursy
20 Października
Ubiegłoroczna Gala konkursowa, Fot. M. Andrzejewski
Opublikowano: 2020-10-20

Finaliści konkursu na najwybitniejsze dzieło z zakresu nauk humanistycznych

Aż 68 dzieł z wiodących ośrodków naukowych w Polsce nadesłano na tegoroczny Konkurs im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Kapituła dokonała wyboru pięciu książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych.

To już VI edycja ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Uniwersytet Łódzki. Laureat, którego poznamy w styczniu przyszłego roku, otrzyma 50 tys. zł. Z powodu pandemii uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się online.

Spośród 68 nadesłanych w tym roku książek, członkowie Kapituły Konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, zebrani na zdalnym posiedzeniu w dniu 16 października, wybrali pięć, które powalczą o tytuł najwybitniejszego dzieła z zakresu nauk humanistycznych:

  • Mariusz MazurAntykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945–1956. Aspekty mentalno-psychologiczne”, Wydawnictwo Bellona, zgłoszona przez Instytut Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  • Piotr Rachwał Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiej w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582–1900”, Wydawnictwo KUL, zgłoszona przez Instytut Historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie;
  • Dariusz Śnieżko Kompleksja literatury. Studia staropolskie”, TAiWPN UNIVERSITAS, zgłoszona przez Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego;
  • Karolina Wigura „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, zgłoszona przez Instytut Socjologii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Jerzy Zajadło „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche, zgłoszona przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Autora zwycięskiej pracy poznamy w styczniu 2021 roku. Otrzyma 50 tys. zł i dołączy do wyjątkowego grona laureatów, wśród których są już: Jan Strelau, Ewa Kołodziejczyk, Dorota Sajewska, Andrzej Friszke i Grzegorz Ziółkowski.

Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. Z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W inauguracyjnej edycji wpłynęło ich 35, w 2016 – 44, w 2017 – 56, w 2018 – 71, w 2019 – 76.

źródło: UŁ

 

Dyskusja (0 komentarzy)