Jury konkursu Popularyzator Nauki 2019 wskazało 22 kandydatów nominowanych do nagrody. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone podczas finałowej gali, która odbędzie się 28 lutego.
Do 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 109 kandydatów. Spośród nich kapituła konkursowa pierwszego stopnia wyłoniła 22 finalistów, którzy są w tym roku nominowani do nagrody. Nazwiska zwycięzców poznamy 28 lutego podczas finałowej gali konkursu. Nagrodzeni zostaną wówczas laureaci w pięciu finałowych kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media, a także laureat/laureatka nagrody głównej, czyli osoba, która otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2018. Dodatkowo redakcja serwisu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.
NOMINOWANI DO NAGRODY:
W kategorii Animator:
W kategorii Instytucja:
W kategorii Media do finału trafili:
W kategorii Naukowiec nominowani są:
W kategorii Zespół szansę na nagrodę mają:
– Czytając i przeglądając zgłoszone wnioski z całym przekonaniem stwierdzam, że popularyzacja nauki w Polsce ma się bardzo dobrze i dociera już wystarczająco dobrze do wszystkich zainteresowanych. Porównuję stan obecny do tego sprzed 10 lat, kiedy to ja stawiałem swoje pierwsze kroki w popularyzacji: mamy doświadczonych popularyzatorów i fantastyczne inicjatywy, które robią naukę otwartą, ciekawą i pasjonującą. Szczególnie miło mi obserwować, jak bardzo kreatywni są nasi polscy popularyzatorzy, którzy niestrudzenie i w coraz to nowe i bardzo oryginalne sposoby dzielą się wiedzą – mówi prof. Andrzej Katunin, juror konkursu.
– Tegoroczny poziom zgłoszeń był bardzo wysoki i wyrównany. Niezwykle trudno było wytypować wyróżniających się kandydatów, szczególnie, że ogromna liczba zgłoszeń prezentowała inicjatywy oddolne, realizowane w wolnym czasie, a nie w ramach obowiązków służbowych. Cieszy też innowacyjny, nieszablonowy charakter podejmowanych przedsięwzięć, który pozwala dotrzeć nie tylko do entuzjastów naukowych odkryć, ale również (a może przede wszystkim) do ich sceptyków – dodaje Iwona Kieda, jurorka konkursu.
Finalistów wskazało w głosowaniu jury złożone z laureatów i wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki. Są to: dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu „Zapytaj fizyka”; prof. Wojciech Dindorf – emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od 65 lat; dr Magdalena Osial z UW – autorka projektu „Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku”; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; Iwona Kieda reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej oraz dr Jan Świerkowski – lider Instytutu B61, który popularyzuje naukę, łącząc pracę artystów i badaczy.
O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursowa drugiego stopnia. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza, prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek – przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel serwisu PAP – Nauka w Polsce.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.
źródło: Nauka w Polsce