Pod koniec listopada poznamy zwycięzców 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Wyłoniono właśnie 23 kandydatów nominowanych do nagrody.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.
Do 17. edycji napłynęło blisko 80 zgłoszeń. Kapituła konkursowa wyłoniła 23 finalistów, którzy otrzymali nominacje do nagrody.
Zgłoszeń było nieco mniej niż w poprzednich latach, ale wydaje się, że działania popularyzatorskie odbywają się i mają się nieźle mimo pandemii i lockdownu. Widać też, że jest wiele pomysłów na popularyzację nauki; wiele działań opisanych w zgłoszeniach jest inspirujących, a od wielu kandydatów można się czegoś nowego nauczyć – komentuje red. Anna Ślązak, kierująca serwisem PAP – Nauka w Polsce.
Nazwiska laureatów poznamy w listopadzie. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja, Media. Jednej osobie zostanie wręczony tytuł Popularyzatora Nauki 2021. Ponadto, jak co roku, serwis Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną.
Największe zainteresowanie było w tym roku kategorią Naukowiec. Od kilku lat widać zresztą, że podejście naukowców do popularyzacji nauki zmienia się i coraz większa grupa osób się w to angażuje. Poszczególni jurorzy, komentując zgłoszenia, podkreślali, że ocena nie była łatwa. Choć w niektórych kategoriach szanse były wyrównane, to i tak chciałoby się przyznać o wiele więcej nagród – ocenia Anna Ślązak.
NOMINOWANI DO NAGRODY
Animator:
Instytucja:
Media:
Naukowiec:
Zespół:
O tym, którzy finaliści otrzymają statuetkę i tytuł Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursowa w składzie: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik; red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia; dr hab. Robert Mysłajek – przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel redakcji serwisu PAP – Nauka w Polsce.
Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. W 2015 roku statuetkę Popularyzatora Nauki w kategorii Media przyznano miesięcznikowi „Forum Akademickie”.
MK, źródło: PAP