Badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Gdańskiego znalazły się w finale I edycji plebiscytu Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”. Głosowanie internetowe trwa do 28 lutego.
W plebiscycie doceniane są kobiety, które działają na rzecz środowiska i swoją codzienną pracą kształtują lepszą przyszłość. Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: Biznes, Lifestyle i Nauka. Do 15 grudnia kandydatki mogły zgłaszać swoje proekologiczne inicjatywy. W kategorii „Nauka” do konkursu mogą się zgłosić osoby odpowiedzialne za inicjatywy naukowe, które mają realny wpływ na przyszłość naszej planety – przełomowe badania naukowe, innowacje technologiczne oraz wybitne badaczki, które rewolucjonizują świat nauki i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze. W połowie stycznia jury wybrało po trzy najciekawsze inicjatywy w każdej kategorii, poddając je pod ocenę internautów. Głosowanie trwa do 28 lutego.
W kategorii „Nauka” do finału dotarły:
Jury wybierze zwyciężczynię całego plebiscytu, która otrzyma nagrodę główną o wartości 30 tys. zł. Swoje nagrody przyznają także internauci. Finalistki z każdej kategorii z największą liczbą głosów otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz statuetkę – Kamenę Lirene. Nazwa nagrody odwołuje się do wizerunku pięknych, młodych i długowiecznych kobiet, które były duchami przyrody i stanowiły uosobienie płodności i wdzięku. Statuetka ma odzwierciedlać siłę drzemiącą w wyróżnionych kobietach – innowatorkach. Gala finałowa, na której zostaną przedstawione wyniki oraz nastąpi uroczyste wręczenie nagród, odbędzie się 9 marca 2020 roku.
MK