Aktualności
Konkursy
29 Stycznia
Źródło: www.kameny.lireny.pl
Opublikowano: 2020-01-29

Finalistki konkursu Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”

Badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Gdańskiego znalazły się w finale I edycji plebiscytu Lirene „Kobieta. Innowacja. Natura”. Głosowanie internetowe trwa do 28 lutego. 

W plebiscycie doceniane są kobiety, które działają na rzecz środowiska i swoją codzienną pracą kształtują lepszą przyszłość. Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: Biznes, Lifestyle i Nauka. Do 15 grudnia kandydatki mogły zgłaszać swoje proekologiczne inicjatywy. W kategorii „Nauka” do konkursu mogą się zgłosić osoby odpowiedzialne za inicjatywy naukowe, które mają realny wpływ na przyszłość naszej planety – przełomowe badania naukowe, innowacje technologiczne oraz wybitne badaczki, które rewolucjonizują świat nauki i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze. W połowie stycznia jury wybrało po trzy najciekawsze inicjatywy w każdej kategorii, poddając je pod ocenę internautów. Głosowanie trwa do 28 lutego.

W kategorii „Nauka” do finału dotarły:

  • dr hab. Grażyna Dąbrowska, prof. UMK w Toruniu – zajmuje się biologią molekularną, jest autorką innowacyjnych rozwiązań dotyczących codziennego życia. Opracowała biopreparaty: PETout – przyspieszający rozkład tworzyw sztucznych, oraz Biologiczny Stymulator Plonowania – zwiększający wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa;
  • Ewelina Ryszawa – inżynier mechanik z Politechniki Warszawskiej. Razem z grupą znajomych rozpoczęła budowę satelity PW-Sat2 w celu przetestowania technologii żagla deorbitacyjnego, którego zadaniem jest przyspieszenie opadania satelitów, co ma zapobiec tworzeniu się kosmicznych śmieci, zagrażających satelitom oraz astronautom przebywającym na orbicie Ziemi. W projekcie PW-Sat2 koordynowała zespół mechaniczny odpowiedzialny za budowę żagla deorbitacyjnego, odgrywała rolę głównego mechanika oraz jednego z integratorów satelity;
  • dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna – chemoinformatyk z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Aby zminimalizować liczbę zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań, ograniczyć czas i koszt badań oraz ilość powstających odpadów, koncentruje się na rozwoju metod komputerowych wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz już obecne w środowisku substancje chemiczne.

Jury wybierze zwyciężczynię całego plebiscytu, która otrzyma nagrodę główną o wartości 30 tys. zł. Swoje nagrody przyznają także internauci. Finalistki z każdej kategorii z największą liczbą głosów otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł oraz statuetkę – Kamenę Lirene. Nazwa nagrody odwołuje się do wizerunku pięknych, młodych i długowiecznych kobiet, które były duchami przyrody i stanowiły uosobienie płodności i wdzięku. Statuetka ma odzwierciedlać siłę drzemiącą w wyróżnionych kobietach – innowatorkach. Gala finałowa, na której zostaną przedstawione wyniki oraz nastąpi uroczyste wręczenie nagród, odbędzie się 9 marca 2020 roku.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)