Aktualności
Konkursy
08 Sierpnia
Opublikowano: 2018-08-08

Granty FIRST TEAM rozdane

Trzynaścioro młodych badaczy otrzymało granty w wysokości ponad 26 mln złotych na stworzenie swoich pierwszych zespołów badawczych. Piąty konkurs w programie FIRST TEAM rozstrzygnęła Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Program FIRST TEAM ma na celu wsparcie młodych doktorów w budowaniu samodzielności naukowej. Do tej edycji zgłoszono 131 wniosków, z których wyłoniono trzynaście projektów. Ich liderzy otrzymają w sumie ponad 26 mln złotych na stworzenie własnych zespołów badawczych i sfinansowanie co najmniej 29 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 35 stypendiów dla doktorantów i studentów zaangażowanych w realizację prac badawczych. Laureaci zajmą się m.in. historią naturalną enzymów zwoju Rossmanna, epigenetyką parodontozy, nanomechaniką Hybrydowych Membran Foto-Mechanicznych, regulacją metabolizmu metioniny oraz kształtowaniem impulsów światła za pomocą operacji fazowych.

Cztery z przyznanych grantów przypadły naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego, po jednym otrzymali badacze z Instytutu Genetyki PAN, Uniwersytetów: Jagiellońskiego, Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, Gdańskiego oraz Politechniki Poznańskiej, Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN, Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej. Do współpracy przy prowadzeniu badań zostało zaproszonych 28 zagranicznych i 12 krajowych partnerów naukowych.

Lista grantobiorców programu FIRST TEAM 5/2018

MK

Dyskusja (0 komentarzy)