Aktualności
Konkursy
11 Grudnia
Opublikowano: 2020-12-11

Harmonogram konkursów NCN w 2021 roku

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło harmonogram konkursów w 2021 roku. Oprócz cieszących się niezmiennie dużym zainteresowaniem stałych punktów programu, w ofercie pojawią się też nowości.

Jesienią zostanie zainaugurowany program POLONEZ BIS. W jego ramach 120 doświadczonych naukowców przyjedzie do Polski, by przez 24 miesiące realizować badania podstawowe w wybranych przez siebie instytucjach. To kontynuacja znanego już POLONEZA, w którego trzech edycjach na przełomie 2016 i 2017 roku zrekrutowano 109 badaczy. Nowością w programie POLONEZ BIS będzie współpraca NCN z czterema partnerami instytucjonalnymi: firmą CRAC/Vitae z siedzibą w Cambridge, która pomoże stażystom właściwie zaplanować dalszy rozwój kariery naukowej; Fundacją Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki, która podzieli się wiedzą ekspercką w zakresie Responsible Research and Innovation oraz zapewni promocję programu i osiągnięć laureatów; Fundacją Startup HUB Poland, która zadba o rozwój współpracy naukowców z biznesem, oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, które doradzi stażystom, jak w praktyce realizować założenia polityki otwartego dostępu do publikacji naukowych (Open Access).

Całkowity budżet programu, współfinansowanego przez Komisję Europejską (8,8 mln euro) wynosi 33,6 mln euro. Pierwszy nabór wniosków ruszy we wrześniu 2021 roku.

Wcześniej, bo już w styczniu planowane jest uruchomienie naboru ciągłego do WEAVE-UNISONO – wielostronnego konkursu na projekty w ramach współpracy międzynarodowej z Science Europe, organizacją skupiającą ponad pięćdziesiąt instytucji naukowych finansujących lub prowadzących badania z 27 krajów europejskich. W lutym z kolei ogłoszona zostanie czwarta edycja konkursu DIOSCURI. W dotychczasowych wyłoniono pięcioro laureatów, których grupy badawcze działają w ramach centrów doskonałości naukowej.

Oprócz tego nie zabraknie cieszących się niezmiennie dużym zainteresowaniem stałych punktów programu. Jeszcze w pierwszej połowie roku wystartują: OPUS 21, PRELUDIUM 20, SONATA BIS 11 i MAESTRO 13. Po wakacjach będzie można zacząć składać wnioski do: OPUS 22 (+WEAVE), PRELUDIUM BIS 3 i SONATY 17. W grudniu ruszy nabór do SONATINY 6.

Tak jak w tym roku prowadzony będzie też nabór ciągły do konkursu MINIATURA. Początek nie wcześniej niż w maju. W sumie na 2021 rok Narodowe Centrum nauki zaplanowało 12 przedsięwzięć.

MK

Harmonogram konkursów NCN w 2021 roku

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: