Aktualności
Konkursy
06 Lutego
Opublikowano: 2023-02-06

Harmonogram naborów w konkursach NAWA 2023

21 przedsięwzięć znalazło się w tegorocznym harmonogramie konkursów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Nabór do większości z nich przewidziano jeszcze w tym kwartale.

Część konkursów już ogłoszono. Na początku stycznia ruszył program Lektorzy NAWA, którego celem jest wspieranie nauczania języka polskiego jako obcego w zagranicznych ośrodkach akademickich. Otwarto już także nabór wniosków w programie umożliwiającym realizowanie zagranicznych staży doktorskich – Preludium Bis NAWA 3 (będzie prowadzony w trybie ciągłym do 10 grudnia 2026 r.).

W tym kwartale zostaną uruchomione jeszcze:

  • Ulam NAWA dla naukowców z zagranicy nieposiadających polskiego obywatelstwa;
  • Anders NAWA pozwalającego młodzieży polskiego pochodzenia (narodowości polskiej) i posiadaczom Karty Polaka odbycie studiów wyższych w Polsce oraz poprawę znajomości języka polskiego;
  • Bekker NAWA dla doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich, którzy chcą wyjechać do zagranicznych ośrodków badawczych oraz akademickich;
  • Granty interwencyjne NAWA;
  • Banach NAWA, który przygotowano z myślą o młodzieży z krajów rozwijających się, planującej podjęcie studiów w Polsce;
  • Polonista NAWA adresowany do studentów i doktorantów z kierunków polonistycznych, polonoznawczych lub programów polskich realizowanych m.in. w ramach studiów slawistycznych (w zakresie języka polskiego, kultury polskiej i wiedzy o Polsce) oraz do naukowców z zagranicznych uczelni i instytucji naukowych.

W kwietniu z kolei rozpocznie się nabór do jednego z flagowych programów agencji – Polskie Powroty NAWA, a więc program skierowany do polskich badaczy pracujących na uczelniach na całym świecie. To już jego siódma edycja. Do tej pory na polskie uczelnie i do instytutów powróciło 63 naukowców z takich ośrodków, jak m.in. Australia, Austria, Belgia, Chiny, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Korea Południowa, Niemcy, Oman, Singapur, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Wielka Brytania, Włochy.

Pełny harmonogram realizacji programów NAWA w 2023 roku zamieszczono na stronie internetowej agencji.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)