Aktualności
Konkursy
07 Grudnia
Źródło: www.ichf.edu.pl
Opublikowano: 2018-12-07

Hubert Jóźwiak ze Złotym Medalem Chemii

Hubert Jóźwiak, student Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK zwyciężył w konkursie o Złoty Medal Chemii, organizowanym przez Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Otrzymał także nagrodę finalistów, czyli wyróżnienie przyznawane przez pozostałych uczestników konkursu.

Konkurs o Złoty Medal Chemii jest organizowany od 8 lat przez IChF PAN we współpracy z firmą DuPont. Jego celem jest wyłonienie najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z obszaru chemii i jej pogranicza. W tym roku zgłoszono do konkursu rekordową liczbę 60 prac z 15 uczelni. Do drugiego etapu, w którym autorzy prezentowali przed komisją konkursową wyniki przeprowadzonych przez siebie badań, zakwalifikowano 15 najlepszych prac. To właśnie prezentacje finalistów były podstawą do wyboru laureatów. Huberta Jóźwiaka wyróżniono za pracę „Ab initio calculations of quantum scattering and generalized spectroscopic cross section” napisaną pod kierunkiem dr. Piotra Wcisły.

Laureat zajmuje się badaniami teoretycznymi. W swojej pracy licencjackiej opisał proces wyznaczania parametrów kształtu linii widmowych pierwiastków w oparciu o metody chemii i mechaniki kwantowej. Udowodnił również, że jego obliczenia można zastosować do opisu wyników eksperymentalnych: zaprezentował najbardziej precyzyjne przewidywania uzyskane dotychczas dla układu wodór-hel, jak również pierwsze na świecie rezultaty takich obliczeń dla układu tlenku węgla z azotem. Obliczenia te mogą zostać zastosowane w analizie atmosfer masywnych planet o atmosferze wodorowo-helowej oraz analizie atmosfery ziemskiej pod kątem zawartości tlenku węgla.

Przypomnijmy, że zdobywca Złotego Medalu Chemii został również wybrany przez Senat UMK Najlepszym Absolwentem Uniwersytetu w roku akademickim 2017/2018.

Źródło: UMK

 

Dyskusja (0 komentarzy)