Aktualności
Konkursy
27 Sierpnia
Opublikowano: 2019-08-27

„Innowacja jest kobietą” po raz XI

Do 6 września trwa przyjmowanie zgłoszeń do XI konkursu „Innowacja jest kobietą” organizowanego przez fundację Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Jego celem jest wyłonienie innowacyjnego rozwiązania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego pomysłu. Udział w konkursie mogą wziąć badaczki-wynalazczynie, będące autorkami bądź współautorkami takiego rozwiązania. 

Laureatka zostanie wyłoniona przez komisję konkursową, w skład której wchodzą członkinie zarządu fundacji. Podejmą one decyzję z uwzględnieniem proponowanych przez ekspertki i ekspertów fundacji list rankingowych. Zwycięski wynalazek będzie zaprezentowany podczas Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA 2019 w Norymberdze, które odbędą się w dniach 31 października –3 listopada 2019 roku.

Przypomnijmy, że zwyciężczynią X edycji została dr hab. Grażyna Barbara Dąbrowska z Zakładu Genetyki, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która zgłosiła do konkursu współautorski projekt zatytułowany „Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzy polimerowych oraz preparat biologiczny”. Opisuje on preparat z grzybów i innych mikroorganizmów występujących na terenie Polski, który przyspiesza rozkład plastików (nawet tych biologicznie niedegradowalnych) o około 20%. Co istotne, preparat ten jest łatwy do reprodukcji i tani w przygotowaniu. Implementacja projektu przewidywana jest na wysypiskach śmieci czy też terenach zanieczyszczonych plastikiem. Można też spodziewać się, że na skalę międzynarodową, projekt ten mógłby również znaleźć zastosowanie przy utylizacji plastiku zbieranego z oceanów.

MK

Regulamin XI edycji konkursu „Innowacja jest kobietą”

Dyskusja (0 komentarzy)