Aktualności
Konkursy
01 Kwietnia
Opublikowano: 2022-04-01

Innowatorki na start!

Po raz dziewiąty ruszył konkurs o Europejską Nagrodę dla Innowatorek. Adresowany jest do przedsiębiorczyń stojących za przełomowymi innowacjami w Europie. Termin składania wniosków mija 18 sierpnia 2022 r.

To już dziewiąta edycja „EU Prize for Women Innovators”. Nagroda honoruje liderki w dziedzinie innowacji i ma na celu zainspirować kobiety do podążania ich śladami. Konkurs Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) finansowany jest z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Przyznane zostaną trzy nagrody w wysokości 100 tys. euro każda najbardziej inspirującym innowatorkom w UE i krajach stowarzyszonych, w tym w Ukrainie. Z okazji Europejskiego Roku Młodzieży, EIC wręczy kolejne trzy nagrody w wysokości 50 tys. euro każda obiecującym „Wschodzącym Innowatorkom” w wieku poniżej 35 lat.

Wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt jest podstawą naszych europejskich wartości i celów. Staramy się wspierać środowiska, które pomagają kobietom odnosić sukcesy i przewodzić w swoich dziedzinach. W tym roku zwracamy uwagę na kilka kluczowych inicjatyw podejmowanych w celu wspierania kobiet w nauce, innowacjach, kulturze i edukacji – mówi Marija Gabriel, unijna komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

O nagrodę mogą ubiegać się kobiety ze wszystkich państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych w programie Horyzont Europa, które założyły innowacyjną firmę. Termin składania wniosków mija 18 sierpnia 2022 r. Laureatki wybierze niezależne jury ekspertów.

W dotychczasowych konkursach próżno szukać na podium kobiet-naukowców z Polski. W ostatnich trzech latach na konkurs wpłynęło 14 aplikacji z naszego kraju (2021 – 3, 2020 – 5, 2019 – 6). W 2020 roku do ścisłego finału zakwalifikowała się prof. Magdalena Król ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)