Aktualności
Konkursy
17 Listopada
Źródło: www.pw.edu.pl
Opublikowano: 2022-11-17

James Dyson wybrał inteligentny opatrunek z Politechniki Warszawskiej

SmartHEAL, inteligentny opatrunek autorstwa absolwentów, a obecnie doktorantów Politechniki Warszawskiej, zwyciężył w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona. Rozwiązanie ma pomóc w gojeniu się ran przewlekłych.

James Dyson, brytyjski miliarder, a także projektant urządzeń przemysłowych i wynalazca poszukuje pomysłów, które rozwiązują praktyczne problemy z życia codziennego. We wrześniu poznaliśmy zwycięzców krajowych etapów konkursu. Następnie międzynarodowa komisja, złożona z 15 inżynierów, naukowców i projektantów z firmy Dyson, wyłoniła spośród 87 projektów 20 finałowych wynalazków z całego świata. Laureata konkursu wybrał sam James Dyson, wskazując właśnie autorów projektu SmartHEAL, którzy otrzymają 162 tys. zł na jego dalszy rozwój.

SmartHEAL to inteligentny czujnik pH zintegrowany z opatrunkiem na rany. Monitorując wartości pH, można ocenić stan rany i wykryć infekcję bez zdejmowania opatrunku, a tym samym bez naruszania tkanek. Twórcy rozwiązania: mgr inż. Tomasz Raczyński, mgr inż. Piotr Walter i mgr inż. Dominik Baraniecki to absolwenci Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, a obecnie doktoranci tej uczelni. Skonstruowali już sensor i potwierdzili jego działanie w warunkach laboratoryjnych. Opracowali także technologię integracji elektroniki drukowanej z tekstyliami.

Przed nami jeszcze daleka droga. Zwycięstwo w konkursie pozwoli nam rozpocząć kluczowe badania. Później planujemy pozyskać dodatkowe finansowania, które pomogą nam przeprowadzić projekt przez najtrudniejsze etapy rozwoju wszystkich urządzeń biomedycznych – zapowiada mgr inż. Tomasz Raczyński.

Zespół, który pracuje nad SmartHEAL, składa się z ekspertów z dziedzin elektroniki, nanotechnologii, inżynierii biomedycznej. Jak podkreślają wynalazcy, rozwój tego pomysłu i jego wdrożenie w przyszłości jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ wymaga to zarówno testów biozgodności, jak i testów klinicznych. Zdaniem jurorów polskiego etapu konkursu, projekt SmartHEAL spełnia wszystkie wymagania innowacji: jest skalowalny, tani w przygotowaniu i odpowiada na realne zapotrzebowanie.

W Polsce konkurs odbył się po raz drugi. W ubiegłym roku w krajowym etapie zwyciężył XTRUDE ZERO – pomysł Mike’a Ryana i Aleksandra Trakula. Studenci Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu zaprojektowali maszynę, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstowe maseczki chirurgiczne.

źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)