Aktualności
Konkursy
17 Stycznia
Fot. Jakub Certowicz
Opublikowano: 2019-01-17

Katowicka „filmówka” wśród najlepszych budynków Europy

Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego otrzymała nominację do tegorocznej Nagrody Unii Europejskiej Mies Van der Rohe Award. Katowicka „filmówka” to jedyny polski obiekt wśród 40 najlepszych budynków Europy.

EUmiesaward to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury, nazywane też architektonicznym Oscarem. Przyznawane jest co dwa lata przez Komisję Europejską i Fundację im. Miesa Van der Rohe. Do tej pory nagrodzono m.in. terminal lotniska w Stansted, Waterloo Station w Londynie, Bibliotekę Narodową w Paryżu, a w ostatniej edycji – DeFlat Kleiburg w Amsterdamie. Cztery lata temu po raz pierwszy wygrał obiekt z Polski: filharmonia w Szczecinie.

W gronie tegorocznych finalistów znalazły się takie obiekty, jak House of Music w Innsbrucku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej we francuskim Nantes, biblioteka De Krook w Belgii, Terminal Cruise w Lizbonie, serbskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Belgradzie czy biblioteka Oodi w Helsinkach. Do konkursu zgłoszono w sumie 383 projektów. Budynek WRiT UŚ, nominowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, jako jedyny z 18 startujących w konkursie polskich obiektów, znalazł się na „krótkiej liście” kandydatów do nagrody. Swoją bryłą nawiązuje do tradycyjnej zabudowy, ale wiele jest w nim nowoczesnych rozwiązań i konstrukcji architektonicznych. Twórcy – katalońska pracownia BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe – zachowali stojącą na działce starą, nieczynną fabrykę żarówek, którą obudowali współczesną formą.

W połowie lutego jury konkursu ogłosi finałową piątkę, z której zostanie wybrany zwycięzca. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 maja 2019 w Pawilonie Miesa Van Rohe w Barcelonie.

MK

Źródło: Onet, Dziennik Zachodni

Dyskusja (0 komentarzy)