Aktualności
Konkursy
29 Czerwca
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2020-06-29

Kolejny sukces studentów WPiA UJ w międzynarodowym konkursie

Drużyna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazła się w grupie najlepszych na świecie w konkursie Nuremberg Moot Court. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 65 studenckich zespołów z 40 krajów.

Nuremberg Moot Court jest corocznie organizowany przez International Nuremberg Principles Academy we współpracy z Friedrich-Alexander University Erlangen Nurnberg. Konkurs porusza zagadnienia związane z międzynarodowym prawem karnym i stanowi symulację postępowania przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Składa się z dwóch części: ustnej i pisemnej, w których drużyny zobowiązane są do przesłania memorandum prokuratora oraz obrońcy. Tegoroczny kazus poruszał zagadnienia m.in. deportacji, zbrodni przeciwko ludzkości i zmian klimatycznych.

Pierwotnie część ustna, opierająca się na symulacji rozprawy sądowej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, miała się odbyć w lipcu w słynnej sali Sądowej nr 600, w której prowadzony był proces norymberski, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną na świecie zdecydowano o zakończeniu konkursu na etapie pisemnym.

Drużyna WPiA UJ w składzie: Krystyna Mokrzycka, Ewa Pabian, Agnieszka Zając, Patrycja Kowalcze i Kacper Koman uzyskała bardzo wysokie noty w szczególności za analizę prawną, jakość argumentów oraz strukturę obu przygotowanych pism procesowych, zajmując ostatecznie miejsce wśród siedmiu najlepszych zespołów na świecie. Trenerem zespołu jest dr Paweł Czarnecki z Katedry Postępowania Karnego UJ.

To kolejny sukces studentów WPiA UJ na arenie międzynarodowej. W marcu Jagiellonian University Mediation  Team wygrał najstarszy konkurs mediacyjny na świecie – INADR International Law School Mediation Tournament w Chicago, a miesiąc wcześniej reprezentanci UJ zajęli 3. miejsce w konkursie mediacji gospodarczej organizowanym przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu.

Łukasz Wspaniały, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)