Aktualności
Konkursy
03 Kwietnia
Opublikowano: 2024-04-03

Kolejnych 11 badaczy i badaczek wraca do Polski

Z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Niemiec i Rumunii wróci do Polski jedenaścioro badaczy, by nad Wisłą rozwijać swoją dalszą karierę naukową. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła wyniki siódmej edycji programu Polskie Powroty.

Polskie Powroty to jeden z flagowych programów NAWA. Dzięki niemu wyróżniający się polscy naukowcy, którzy dotąd rozwijali kariery naukowe za granicą, mogą kontynuować badania na krajowych uniwersytetach oraz w instytutach naukowych i badawczych. W siódmej edycji spośród 30 złożonych wniosków finansowanie w łącznej kwocie 16,5 mln zł uzyskało 11 naukowców. Przyjadą do Polski z USA, Niemiec, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Francji.

Trzy osoby na miejsce realizacji projektów wybrały Uniwersytet Warszawski, a dwie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto laureatów programu tegorocznej edycji zatrudnią: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Śląska, Instytut Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet SWPS z siedzibą w Warszawie.

Najwięcej tegorocznych laureatów zajmuje się inżynierią materiałową (3). Poza tym finansowanie uzyskały projekty z nauk fizycznych, nauk o ziemi i o środowisku, nauk biologicznych, historii i archeologii, nauk chemicznych, psychologii i medycyny ogólnej.

Po powrocie do Polski planuję kontynuować moją pracę naukową, skupiając się na rozwoju wysokoprzepustowej inżynierii materiałowej, z naciskiem na metody eksperymentalne. Zamierzam również transferować swoją wiedzę dotyczącą komercjalizacji badań w kierunku start-upów, co może się przyczynić do wzmocnienia połączenia nauki z biznesem. Jestem przekonany, że moje doświadczenie zdobyte za granicą pozwoli mi wprowadzić innowacyjne podejścia i metody pracy, które będą inspiracją dla moich kolegów i studentów – mówi prof. Krzysztof Wieczerzak z Empa Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology, który na miejsce realizacji projektu wybrał Politechnikę Rzeszowską.

Z kolei dr Aleksandra Borek zamienia University of Oxford na Uniwersytet SWPS, a wśród korzyści wynikających z udziału w programie wymienia możliwość budowania zespołu badawczego.

Chcę kontynuować moje badania w dziedzinie psychologii zdrowia, aby promować świadomość i zachowania prozdrowotne Polaków. Mam też nadzieję przyczynić się do popularyzacji roli nauk społecznych stosowanych w zdrowiu i medycynie i ich rozwoju. Program pozwoli mi na stworzenie grupy badawczej, prowadzenie własnych badań naukowych i reprezentowanie Polski w badaniach międzynarodowych – podkreśla laureatka.

W sześciu dotychczasowych edycjach z programu Polskie Powroty skorzystało 71 badaczy. Realizują projekty w 28 polskich uczelniach i instytutach badawczych. Najwięcej naukowców, którzy wrócili do Polski, pochodzi z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Dotychczas na realizację programu przekazano blisko 100 mln zł. Finansowanie obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca.

MK, źródło: NAWA

Lista projektów finansowanych w VII edycji

Dyskusja (3 komentarze)
  • ~Profesor 05.04.2024 05:32

    Pieniądze z NAWA są stosunkowo bardzo niewielkie dla prominentnych Polaków pracujących na czołowych uczelniach za granicą. Niewielu zdecyduje się na związaną z tym znaczną obniżkę własnego uposażenia i na niższe niż dotychczasowe własne budżety na działalność naukową. NAWA powinna się przyjrzeć analogicznym programom - istniejącym od wielu lat i bardzo skutecznym - w Chinach, na Tajwanie, w Korei Płd. i wyciągnąć z nich praktyczne wnioski dla siebie.

  • ~Maciek 03.04.2024 14:28

    Idea tego programu od zawsze mnie dziwiła: Dajmy dobrym naukowcom dużo pieniędzy, żeby wrócili z zagranicy i robili u nas badania.

    Może trzeba było im dobrze płacić zanim wyjechali?

    • ~ig0r 05.04.2024 14:35

      @Maciek Przywożą z zagranicy nowe umiejętności, pomysły, kontakty naukowe. We własnym sosie nie da się robić dobrych badań naukowych!