Aktualności
Konkursy
31 Grudnia
Opublikowano: 2021-12-31

Kończy się głosowanie na Słowo Roku 2021

To już ostatnie godziny głosowania w plebiscycie Słowo Roku 2021. W zabawie można wziąć udział jeszcze tylko dziś. Wyniki plebiscytu internetowego oraz rozstrzygnięcie kapituły językoznawców poznamy 5 stycznia.

To już jedenasta edycja konkursu organizowanego przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego i Fundację Języka Polskiego. Głosowanie online trwa do końca ostatniego dnia roku. Głos na najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy można oddać na dwa sposoby: wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji.

Zagłosować może każdy, obowiązuje jednak dzienny limit pięciu głosów przypadających na jeden adres IP. Katalog słów do wyboru powstaje na podstawie kluczowych wyrazów z polskich dzienników. Lista jest co miesiąc aktualizowana. W tym roku wśród propozycji znajdują się m.in.: szczepienie, szczepionka, (za/wy)szczepićfala (trzecia/czwarta pandemii, także fala uchodźców)spis (powszechny)granica czy zdalny (praca, nauczanie).

Niezależnie od głosowania internetowego wyboru Słowa Roku dokonuje kapituła konkursu. W zeszłym roku najważniejszym słowem wybranym zarówno przez kapitułę, jak i i internautów został koronawirus.

W zeszłym roku w głosowaniu internautów wybrane zostało także Słowo Dekady (2011–2020). Najwięcej głosów uzyskało wyrażenie pięćset plus.

Więcej informacji oraz regulamin głosowania w plebiscycie na Słowo Roku 2021 znajduje się na stronach: http://sloworoku.uw.edu.pl/ oraz http://www.slowanaczasie.uw.edu.pl/. Zestawienie najpopularniejszych słów danego dnia dostępne jest pod adresem: http://slowadnia.clarin-pl.eu/.

Wyniki tegorocznego konkursu poznamy podczas transmisji online, która odbędzie się 5 stycznia o godz. 11:00 na uniwersyteckim profilu na YouTube.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)