Aktualności
Konkursy
21 Marca
Opublikowano: 2023-03-21

Kończy się termin zgłoszeń do konkursu na najlepszą książkę filozoficzną roku

Jeszcze tylko do końca marca trwa nabór zgłoszeń do premierowej edycji konkursu o Nagrodę im. Kazimierza Twardowskiego na najlepszą książkę filozoficzną roku. Zwycięzca otrzyma 40 tys. zł.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Academicon. Do konkursu można zgłosić książkę z zakresu filozofii, która została opublikowana w języku polskim w roku poprzedzającym rok zgłoszenia do Nagrody i jest to jej pierwsze wydanie. Zgłoszenia przyjmowane są od uczelni, ich jednostek organizacyjnych, instytutów naukowych, wydawnictw naukowych bądź innych instytucji naukowych. Nabór trwa do 30 marca.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym – do końca września – kapituła wybierze spośród zgłoszonych prac trzy tytuły nominowane do Nagrody. To z nich w drugim etapie wyłoniona zostanie najlepsza książka filozoficzna 2022 roku. Jej autor lub autorka otrzyma 40 tys. zł. Ogłoszenie wyników nastąpi 16 listopada (w Światowy Dzień Filozofii) podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Lublinie. Więcej szczegółów, w tym regulamin, na stronie internetowej konkursu.

Nagrodzie patronuje Kazimierz Twardowski, wybitny filozof, dydaktyk i organizator nauki, twórca słynnej na całym świecie Szkoły Lwowsko-Warszawskiej. „Czyniąc przedmiotem swych badań samą prawdę, rozświetlając drogi ku niej wiodące, tworząc teorię naukowego poznania, filozofia staje się sojuszniczką i przewodniczką wszystkich, którzy na jakimkolwiek polu dociekań ludzkich dążą ku prawdzie” – określał swoją filozoficzną misję.

Organizator konkursu, Fundacja Academicon, to instytucja podejmująca działania na rzecz nauki, w tym jej popularyzacji, upowszechniania i promocji. Od 2015 r. jest wydawcą dwumiesięcznika „Filozofuj!”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)