Aktualności
Konkursy
24 Kwietnia
Opublikowano: 2023-04-24

Konkurs dla autorów publikacji o edukacji

Do końca czerwca trwa nabór zgłoszeń do VI edycji konkursu o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego. Jego celem jest docenienie i upowszechnienie wartościowych prac, które odpowiadają na wyzwania stojące przed polskim systemem edukacji. Pula nagród wynosi 30 tys. zł.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego przyznawana jest naukowcom, dziennikarzom i praktykom za publikacje o edukacji. To jedyny konkurs w Polsce skierowany do autorów prac o tej tematyce. W dotychczasowych pięciu edycjach zgłoszono do konkursu blisko tysiąc prac, a nagrody wręczono 22 laureatom i laureatkom, doceniając ich w ten sposób za pogłębianie debaty o edukacji.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach:

  • naukowej (artykuły w formie drukowanej lub elektronicznej i rozdziały w monografii zbiorowej opublikowane w okresie od 1 stycznia 2021 do 30 czerwca 2023);
  • publicystycznej (artykuły w formie drukowanej lub elektronicznej opublikowane w okresie od 1 stycznia 2022 do 30 czerwca 2023);
  • specjalistycznej (artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej o charakterze branżowym, skierowane do edukatorów, nauczycieli, dyrektorów szkół, opublikowane w okresie od 1 stycznia 2022 do 30 czerwca 2023).

Laureaci każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: nagroda@efc.edu.pl. Termin nadsyłania prac: 30 czerwca. Więcej informacji na stronie internetowej Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego.

Roman Czernecki był teoretykiem i praktykiem edukacji, a przy tym prawdziwym pedagogiem z pasją. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie na Kielecczyźnie. Po wojnie szkołę średnią w Szczekocinach. Nieustannie angażował się w doskonalenie swojego sposobu nauczania, a także otaczającego go środowiska szkolnego. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze i prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Wykładał historię filozofii na Politechnice Warszawskiej. Edukację wpisał w swoje DNA.

Fundacja EFC jest organizacją pozarządową założoną w 2009 roku przez rodzinę Romana Czerneckiego. Jej celem jest wspieranie równego dostępu do edukacji w całej Polsce, promowanie niestandardowych sposobów myślenia o kształceniu oraz poszerzanie nauki szkolnej o tematykę związaną z zaangażowaniem w społeczeństwo obywatelskie.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)