Aktualności
Konkursy
08 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-08

Konkurs dla autorów publikacji o edukacji

Do 30 czerwca trwa nabór zgłoszeń do IV edycji konkursu o Nagrodę im. prof. Romana Czerneckiego. Jego celem jest docenienie i upowszechnienie wartościowych prac, które odpowiadają na wyzwania stojące przed polskim systemem edukacji. Pula nagród wynosi 30 tys. zł.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego przyznawana jest naukowcom, dziennikarzom i praktykom za publikacje o edukacji. To jedyny konkurs w Polsce skierowany do autorów prac o tej tematyce. Patron nagrody całe życie poświęcił nauczaniu.

O edukacji mówi się w ostatnich latach dużo ze względu na reformę usuwającą gimnazja, strajk nauczycieli czy organizację pracy szkoły w pandemii. W tych przekazach często koncentrujemy się na sprawach formalnych, organizacyjnych, a edukacja to ludzie – mówi Aleksandra Saczuk, prezeska Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego i dodaje: – Nagroda pozwala nam docenić ludzi, którzy zajmują się edukacją. I dotrzeć z ich tekstami do opinii publicznej.

Inicjatywa łączy środowiska naukowe, dziennikarskie oraz praktyków i nagradza prace, w których temat edukacji podejmowany jest merytorycznie i odpowiedzialnie.

O edukacji musimy rozmawiać niezależnie od poglądów politycznych i społecznych. To coś, co powinno nas łączyć – podkreśla dr Igor Czernecki, przewodniczący Rady Fundacji EFC.

W trzech dotychczasowych edycjach konkursu nagrodzono 16 laureatów i wyróżniono 36 autorów, którzy. Nagroda w wysokości 10 tys. zł jest docenieniem autorów, którzy piszą z pasją, świeżym spojrzeniem i przyczyniają się do pogłębienia debaty o edukacji. Przyznawana jest w trzech kategoriach:

  • naukowej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej i rozdziały w monografii zbiorowej,
  • publicystycznej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej i podcasty,
  • specjalistycznej: można w niej zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej o charakterze branżowym, skierowane do edukatorów, nauczycieli, dyrektorów szkół.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: nagroda@efc.edu.pl. Termin nadsyłania prac: 30 czerwca 2021 r. Więcej na stronie internetowej Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego.

Roman Czernecki był teoretykiem i praktykiem edukacji, a przy tym prawdziwym pedagogiem z pasją. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie na Kielecczyźnie. Po wojnie szkołę średnią w Szczekocinach. Nieustannie angażował się w doskonalenie swojego sposobu nauczania, a także otaczającego go środowiska szkolnego. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze i prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Wykładał historię filozofii na Politechnice Warszawskiej. Edukację wpisał w swoje DNA.

Fundacja EFC jest organizacją pozarządową założoną w 2009 roku przez rodzinę Romana Czerneckiego. Jej celem jest wspieranie równego dostępu do edukacji w całej Polsce, promowanie niestandardowych sposobów myślenia o kształceniu oraz poszerzanie nauki szkolnej o tematykę związaną z zaangażowaniem w społeczeństwo obywatelskie.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)