Do końca października trwa nabór zgłoszeń do konkursu „ekoMasters”. Najciekawsze pomysły studentów i doktorantów dotyczące sposobów zmniejszenia negatywnego wpływu funkcjonowania uczelni na środowisko naturalne lub tworzenia ekologicznego modelu funkcjonowania tych instytucji zostaną docenione nagrodami pieniężnymi.
Organizatorem konkursu „ekoMasters” jest Fundacja na rzecz Jakości Kształcenia. Jego adresatami są studenci i doktoranci polskich uczelni. Zadaniem uczestników jest zaprezentowanie postulatu, pomysłu lub projektu dotyczącego zmiany sposobu funkcjonowania uczelni, jej wybranej jednostki organizacyjnej lub osób tworzących społeczność akademicką, prowadzącej do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Zgłoszenie konkursowe może mieć dowolną formę (np. opinia, apel, analiza, relacja, kosztorys inwestycyjny itp.). Można je uzupełnić o załączniki (np. zdjęcie, wyliczenie w arkuszu kalkulacyjnym, prezentację itp.).
Szukamy osób kreatywnych, innowacyjnych, którym środowisko naturalne leży na sercu. Chcemy znaleźć osoby, dla których ekologia nie jest jedynie przelotną modą – mówi Jolanta Lewińska, kierownik zespołu „ekoMasters”.
Dla autorów najciekawszych propozycji przewidziano nagrody:
Można wysłać więcej niż jedno zgłoszenie i zdobyć kilka nagród. Termin przyjmowania aplikacji mija 31 października. Rozstrzygnięcie konkursu w czasie gali akademickiej w Warszawie, która odbędzie się w listopadzie. Więcej informacji, formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu na stronie internetowej projektu.
MK
Jak wszyscy dobrze wiedzą Kraków zmaga się z problemem regularnego wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Rządzący tym pięknym miastem tak jak i jego mieszkańcy starają się zapobiec zanieczyszczaniu powietrza lecz z uwagi na położenie i nawyki okolicznych wsi i miast w kwestii ocieplania jest to niezwykle trudne. Rozwiązaniem rzadko spotykanym, a bardzo ciekawym są mchy i rośliny o wysokiej absorpcji pyłów i zanieczyszczeń. Utrzymywanie czy to ścianek w budynkach czy paneli na budynkach i w miejscach nieużytkowych nie tylko w pewnym stopniu ograniczyłoby obecność zanieczyszczeń na kampusie, ale również urozmaiciło przestrzeń w której przebywają pracownicy i studenci uczelni
Wydarzenia minionych miesięcy wywołują u większości z nas mieszane uczucia. Sytuacja na wschodzie jest dramatyczna i mimo wielkich wysiłków całego europejskiego społeczeństwa nie wyglada żeby miała się poprawić. Jednym ze skutków jest wzrost cen energii. Uczelnie wyższe z powodu ich wielkich rozmiarów mają ogromne zużycie energii, moim pomysłem jest zagospodarowanie przestrzeni nieużytkowych w panele fotowoltaiczne. Pozwoli to zaopatrzyć uczelnie w potrzebną do funkcjonowania energię co więcej będzie to zielona energia, pozwalająca na zmniejszenie zanieczyszczeń w większej skali.