Aktualności
Konkursy
06 Marca
Opublikowano: 2024-03-06

Konkurs fotograficzny w ramach Dnia Świadomości Korozyjnej

Już po raz drugi naukowcy z Politechniki Śląskiej organizują konkurs fotograficzny, którego głównym motywem jest korozja. Inicjatywa wpisuje się w obchody Dnia Świadomości Korozyjnej.

W 2010 roku Światowa Organizacja Korozyjna (World Corrosion Organization) ogłosiła po raz pierwszy 24 kwietnia Dniem Świadomości Korozyjnej. Z tej okazji wiele ośrodków naukowych na całym świecie organizuje wydarzenia mające na celu pokazanie szkodliwego wpływu korozji na życie codzienne, gospodarkę i środowisko oraz przedstawienie rozwiązań i koniecznych działań podejmowanych w walce z korozją. Chodzi o to, by zwrócić uwagę społeczeństwa na problem, który dosłownie i w przenośni pożera istotną część naszego PKB.

Laboratorium Badań Korozyjnych, jednostka organizacyjna Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z niszczeniem wyrobów metalowych, po raz drugi włącza się do tej inicjatywy, organizując konkurs fotograficzny na artystyczne ujęcie tematu korozji. Przed rokiem nadesłano 70 zdjęć, a zwycięskie pojawiło się na łamach branżowego czasopisma Ochrona przed korozją.

Konkurs polega na wykonaniu oryginalnego zdjęcia przedstawiającego problem korozji w życiu codziennym, inspirującego do refleksji na temat wpływu tego niszczycielskiego zjawiska na otoczenie pod względem technicznym, ekonomicznym oraz społecznym. Każdy uczestnik może nadesłać tylko jedno zdjęcie. Termin przyjmowania prac upływa 10 kwietnia. Przy ocenie fotografii jury uwzględni m.in. walory artystyczne ujęcia zjawiska korozji. Komisja Konkursowa wyłoni 10 najlepszych prac, których autorzy otrzymają nagrody rzeczowe. Szczegółowe informacje, w tym regulamin, znajdują się na stronie internetowej Politechniki Śląskiej.

W tym roku Laboratorium Badań Korozyjnych zaprasza też do konkursu na nazwę mało znanej „maskotki” Wydziału Chemicznego – ceramicznego Kota znajdującego się na dachu budynku „Czerwonej Chemii”. Ponadto zorganizowany zostanie live stream z ciekawymi eksperymentami, wywiadami oraz rozwiązywaniem zadań z tematyki korozyjnej na żywo. Z kolei dr hab. inż. Małgorzata Zubielewicz z Łukasiewicz – Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników wygłosi wykład popularnonaukowy pt. „Czy powłoki mogą chronić w inteligentny sposób?”.

Dodajmy, że laboratorium ubiega się o akredytację w zakresie wykonywanych pomiarów – po jej przyznaniu stanie się jedynym akredytowanym w Polsce pod względem elektrochemicznych badań korozyjnych.

Głównym zadaniem utworzonej w 2007 roku Światowej Organizacji Korozyjnej jest uświadamianie zagrożenia, jakie niesie za sobą korozja oraz promowanie edukacji i najlepszych praktyk w zakresie ochrony przed korozją w celu uzyskania korzyści społeczno-ekonomicznych, zachowania zasobów naturalnych i ochrony środowiska. WCO skupia 28 stowarzyszeń korozyjnych z całego świata zrzeszających ponad 50 tys. członków, w tym od 2009 r. Polskie Stowarzyszenie Korozyjne.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)