Aktualności
Konkursy
11 Czerwca
Opublikowano: 2021-06-11

Konkurs „Mój doktorat w 180 sekund” rozstrzygnięty

Elise Sivault, doktorantka Uniwersytetu w Czeskich Budziejowicach, wygrała finał Europy Środkowej konkursu „Ma thèse en 180 secondes”. W zmaganiach uczestniczyło 16 kandydatów z Polski, Czech, Austrii, Słowacji i Węgier.

Finałowa rywalizacja odbyła się w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadaniem każdego z doktorantów było przedstawienie tematu swojej rozprawy doktorskiej i zainteresowanie nim w czasie nie dłuższym niż 3 minuty. Dla zilustrowania omawianych treści można było użyć tylko jednego slajdu.

Jury przyznało 3 nagrody:

  • I miejsce zajęła Elise Sivault, doktorantka Uniwersytetu w Czeskich Budziejowicach, która zaprezentowała temat: Comprendre et préserver la diversité des chauves-souris. W nagrodę otrzymała szkolenie z zakresu wystąpień publicznych w języku francuskim, tablet i podróż ufundowane przez Agence Universitaire de la Francophonie. Będzie też reprezentować region Europy Środkowej podczas ogólnoświatowego finału konkursu, który odbędzie się jesienią w Paryżu;
  • II miejsce przyznano Annie Krzyżak, doktorantce Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za prezentację: Compétences auditives et linguistiques des musiciens et non-musiciens dans la recherche neurolinguistique expérimentale. Otrzymała pobyt badawczy trwający od miesiąca do trzech wraz ze stypendium w wysokości 1403 euro/miesiąc, ufundowany przez Wallonie-Bruxelles International oraz bilet samolotowy;
  • III miejsce ex aequo zajęły Eliška Kuchovská z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (z prezentacją: Effets des pesticides sur des organismes non-cibles) oraz Dorota Kołbuk z Polskiej Akademii Nauk (z prezentacją: Le squelette des échinodermes : l’archive environnementale ou pas?). Obie dostały czek o wartości 200 euro ufundowany przez Polską Akademię Nauk.

W głosowaniu publiczności zorganizowanym online nagrodę zdobył Maciej Bukowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który przedstawił temat: Le changement climatique dans la compétition entre l’UE, les États Unis et la Chine. W nagrodę otrzymał czek o wartości 4 tys. zł, które będzie można przeznaczyć na udział w konferencjach w Europie i online. Fundatorem tej nagrody jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Konkurs „Ma thèse en 180 secondes” istnieje od 2012 roku i odbywa się dziś w blisko 30 krajach. Jest okazją dla doktorantów do zaprezentowania ich pracy naukowej szerokiej publiczności oraz do popularyzacji wyników  badań, poprzez wytłumaczenie skomplikowanych zagadnień w prosty sposób. Wygrywa ten, kto będzie najbardziej zrozumiały i przekonujący. Tegoroczni finaliści reprezentowali niemal wszystkie dziedziny nauki: od chemii do literatury, poprzez ekologię czy geologię. Wszystkie prezentacje można zobaczyć na kanale Youtube Instytutu Filologii Romańskiej UJ.

źródło: IFR UJ

Dyskusja (0 komentarzy)