Aktualności
Konkursy
09 Listopada
Opublikowano: 2018-11-09

Konkurs stypendialny dla studentów zarządzania UG chcących wyjechać na Islandię

Północnoatlantycka Organizacja Producentów Sp. z o.o. we współpracy z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetem w Akureyri School of Business in Science na Islandii podjęły się organizacji konkursu stypendialnego, który ma za zadanie wspierać polskich studentów zamierzających studiować na Uniwersytecie w Akureyri w ramach Programu Stypendialnego Erasmus. Wydarzenie inaugurujące konkurs PISCES (Polish Icelandic Scholarship – Exchange Studies) odbyło się 7 listopada na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Cele konkursu: wzmocnienie polskiego i islandzkiego sektora rybackiego poprzez zapewnienie wykwalifikowanego i doświadczonego kapitału ludzkiego; zwiększenie wymiany wiedzy i dobrych praktyk między sektorami akademickimi i biznesowymi; wsparcie finansowe utalentowanych studentów koncentrujących się na zainteresowaniach naukowych związanych z sektorem rybołówstwa, jakością, bezpieczeństwem i przetwarzaniem żywności; promocja wymiany studentów między polskimi i islandzkimi uniwersytetami.

Edukację przyszłej kadry sektora rybołówstwa postrzegam jako fundament przyszłości rozwoju krajowej i europejskiej gospodarki morskiej, tzw. sektora blue economy, który od lat jest wzorcowo tworzony w Islandii – mówi Bogusław Szemioth, konsul honorowy Republiki Islandii w Warszawie, i dodaje, że ideę stojącą za przedsięwzięciem Polish Icelandic SCholarchip – Exchange Studies (PISCES) najlepiej oddaje slogan konkursu: „be SMART! 4Blue Education”.

Studenci kierunku zarządzanie prowadzonego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego będą mogli się ubiegać o trzy roczne stypendia w wysokości 5000 euro każde (łączna pula nagród wynosi 15 000 euro), a warunkiem uczestnictwa w konkursie jest: status stypendysty programu ERASMUS+ na Uniwersytecie w Akureyri; złożenie aplikacji konkursowej wraz z napisaniem pracy na temat „Quality management driven by innovations influence of storage and transportation conditions of frozen herring, mackerel and cod on quality and processing”; prezentacja ww. pracy przed Radą Programową PISCES.

Jednym z elementów wsparcia studentek i studentów w przygotowaniu prac konkursowych będzie seria 15 godzin wykładów do wyboru w ramach autorskiego programu „Quality Management & Logistics of Food (Fishery) sector in practice”, którego celem jest przygotowanie merytoryczne studentów i przekazanie im praktycznej wiedzy przez liderów branży sektora rybołówstwa w Polsce. Do współpracy zaproszono grono ekspertów z największych firm przetwórczych w Polsce, tj. Espersen Polska, Graal, Lisner, Thai Union, a także firm związanych z gospodarką morską – MSC Polska, Kancelarię Radców Prawnych Misiewicz Mosek i Partnerzy oraz Samherji HF i Coldstore Gdańsk. Wykłady będą odbywać się na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Radę Honorową PISCES tworzą: Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej RP – Pan Marek Gróbarczyk, Minister Rybołówstwa i Rolnictwa Republiki Islandii – Pan Kristján Þór Júlíusson, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjawiku – JE Gerard Pokruszyński, Ambasador Republiki Islandii w Berlinie – JE Martin Eyjólfsson.

Radę Programową PISCES tworzą: Uniwersytet Gdański: dr Angelika Kędzierska-Szczepaniak (Wydziałowy Koordynator Erasmus Wydziału Zarządzania, Prodziekan ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą Wydziału Zarządzania) oraz prof. Małgorzata Wiśniewska (Kierownik Zakładu Zarządzania Jakością i Środowiskiem na Wydziale Zarządzania); Uniwersytet w Akureyri: Ögmundur Knútsson, PhD; Północnoatlantycka Organizacja Producentów Sp. z o.o.: Maciej Kisiel; Samherji HF: Unnar Jónsson.

W wydarzeniu inaugurującym konkurs wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytetu w Akureyri, Uniwersytetu Gdańskiego, Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni oraz przedstawiciele firm z branży portowej, przetwórstwa oraz logistycznej z Polski i Islandii.
Kalendarz konkursu: prace konkursowe należy przesyłać do 30 kwietnia 2019 roku; wybór najlepszych prac odbędzie się do dnia 31 maja 2019 roku; przed wyłonieniem najlepszych prac odbędą się ich ustne prezentacje przez kandydatów/kandydatki, a dokładny termin prezentacji zostanie ogłoszony do dnia 15 maja 2019 roku; wyniki Konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej organizatora nie później niż 30 czerwca 2019 roku.

Wkrótce więcej szczegółów na stronie: http://pisces.edu.pl

Monika Rogo

Dyskusja (0 komentarzy)