Aktualności
Konkursy
05 Lipca
Fot. Bartosz Proll
Opublikowano: 2021-07-05

Kryształowa infrastruktura UMCS i UM w Lublinie

Nowy budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zdobył „Kryształową Cegłę” – główną nagrodę w konkursie na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej – na Szlaku Słońca i Śniegu.

Konkurs stanowi największy przegląd dokonań architektonicznych, inżynierskich, konserwatorskich w Europie Wschodniej, a statuetka Kryształowej Cegły to szczególne wyróżnienie, będące wyrazem uznania i formą rekomendacji. W XX edycji zgłoszono 37 obiektów z Polski, w tym 13 z Lublina, oraz 8 zza wschodniej granicy.

W kategorii „Obiekty oświatowe” pierwsze miejsce przyznano połączonym obiektom dydaktycznym Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii na Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej (na fot.). Ich budowa kosztowała 84 mln zł, czego połowę stanowiła dotacja z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ciągu 18 miesięcy powstał nowoczesny kompleks o powierzchni ponad 11 tys. mkw. Od strony zachodniej stoi 5-kondygnacyjny budynek dla politologów o powierzchni 6183,2 mkw, zaś w skrzydle wschodnim na powierzchni 3750,2 mkw zlokalizowano budynek przeznaczony dla psychologów. W łączniku między nimi znajdują się: biblioteka, szatnia, barek oraz pomieszczenia techniczne. Są tam też pracownie telewizyjne ze studiem nagrań, pomieszczenia kół naukowych i siedziba Legii Akademickiej. W obiekcie Instytutu Psychologii ulokowane zostały m.in. pracownia testów psychologicznych czy pomieszczenie akademickiego centrum wsparcia. Obiekty zaprojektowała firma Home of Houses z Poznania, a wykonała warszawska firma Warbud.

W kategorii „Remonty, rewitalizacje i modernizacje” wyróżniono inny obiekt należący do największej lubelskiej uczelni – Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”.

Z kolei w kategorii „Obiekty zdrowia” drugie miejsce zajęło Uniwersyteckie Centrum Stomatologii. Nowy gmach jednostki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie doceniono za perfekcyjne wykonanie pod względem architektonicznym, nowoczesne rozwiązania i funkcjonalność.

Celem konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej przez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Organizatorem przedsięwzięcia jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)