Aktualności
Konkursy
03 Lutego
Opublikowano: 2021-02-03

Kto sięgnie po Nagrodę im. Prof. T. Kotarbińskiego?

W najbliższą niedzielę, 7 lutego, poznamy najlepszą książkę humanistyczną 2020 r. O Nagrodę im. Prof. T. Kotarbińskiego walczy pięć tytułów. 

Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Nic więc dziwnego, że z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej prac. W szóstej edycji nadesłano aż 68 dzieł, z których pięć kapituła zakwalifikowała do ścisłego finału. O miano najlepszej książki humanistycznej 2020 roku rywalizują:

  • Mariusza Mazura „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945–1956. Aspekty mentalnopsychologiczne”, wydana przez Wydawnictwo BELLONA, zgłoszona przez Instytut Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  • Piotra Rachwała „Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiem w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582–1900”, wydana przez Wydawnictwo KUL, zgłoszona przez Instytut Historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II;
  • Dariusza Śnieżki „Kompleksja literatury. Studia staropolskie”, wydana przez TAiWPN UNIVERSITAS, zgłoszona przez Instytut Literatury i Nowych Mediów na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego;
  • Karoliny Wigury „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, wydana przez Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, zgłoszona przez Instytut Socjologii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Jerzego Zajadły „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche, zgłoszona przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Laureat otrzyma z rąk prof. Elżbiety Żądzińskiej, rektor Uniwersytetu Łódzkiego, nagrodę w wysokości 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy. Nazwisko zwycięzcy poznamy w niedzielę, 7 lutego, o godz. 17:00 podczas Gali, która odbędzie się w studiu PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi i będzie transmitowana na kanałach:

Można też dołączyć do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1YoH1AjKG.

W sumie w sześciu edycjach nadesłano blisko 360 publikacji z wiodących krajowych instytucji naukowych. Krótkie podsumowanie dotychczasowych konkursów w poniższym materiale filmowym:

Uniwersytet Łódzki, na którym narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie. Wybór patrona nagrody był zatem oczywisty. Został nim Prof. Tadeusz Kotarbiński, pierwszy rektor UŁ – wybitny filozof i doskonały pedagog. Człowiek głębokiej refleksji i autor niezwykle trafnych, ponadczasowych, myśli, oraz po prostu porządny człowiek. Prof. Tadeusz Kotarbiński był polskim filozofem, logikiem i etykiem. Przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej, po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Najbardziej znanym dziełem Kotarbińskiego jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie nagrody: www.nagrodakotarbinskiego.uni.lodz.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/nagrodatk. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest „Forum Akademickie”.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)