Aktualności
Konkursy
30 Grudnia
Źródło: www.pgnig.pl
Opublikowano: 2019-12-30

Laureaci konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”

Studenci i doktoranci Akademii Górniczo-Hutniczej zdominowali podium tegorocznej edycji konkursu „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG”. Najwięcej zgłoszonych pomysłów dotyczyło technologii wodorowych.

W tym roku do organizatorów napłynęła rekordowa (55) liczba zgłoszeń. W finałowej rywalizacji brali udział przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Częstochowskiej.

Autorami zwycięskiego projektu są studenci Mikołaj Krupa i Maciej Kalka oraz doktorant mgr inż. Paweł Jagoda z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Opracowali oni rozwiązanie zapewniające bezpieczne, tanie i efektywne magazynowanie wodoru oraz możliwość jego oczyszczania, co ma bardzo duże znaczenie w dalszym wykorzystaniu wodoru np. w ogniwach paliwowych.

– Pracujemy nad tym projektem już od kilkunastu miesięcy. Testowaliśmy go w warunkach laboratoryjnych i półrzeczywistych, więc ryzyko niepowodzenia jest niskie. To pionierskie rozwiązanie pozwalające na magazynowanie wodoru w efektywny, tani i bezpieczny sposób – wyjaśnia Mikołaj Krupa z AGH.

Oprócz 30 tys. złotych autorzy projektu dostaną także szansę na 400 tys. zł dofinansowania jego realizacji.

Drugą nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobyli Andrzej Nowak i Cezary Czajkowski, doktoranci z Politechniki Wrocławskiej, za opracowanie innowacyjnego typu wymiennika ciepła do procesu regazyfikacji. Z kolei nagrodę w wysokości 10 tys. zł za zajęcie trzeciego miejsca otrzymali Edyta Kruk, doktorantka na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH oraz Bartłomiej Małkus, student na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH, którzy zaprezentowali inteligentną sieć dystrybucji do zastosowania na rynku LNG małej skali.

Konkurs „Młodzi Innowacyjni dla PGNiG” odbył się po raz piąty. Kierowany jest do studentów i doktorantów pracujących nad innowacyjnymi projektami o charakterze badawczo-rozwojowym, które odpowiadają obszarom działalności Grupy Kapitałowej PGNiG. Poza nagrodami finansowymi, w przypadku zainteresowania rozwojem i wdrożeniem ze strony PGNiG, autorzy najlepszych rozwiązań mogą liczyć na wysokie dofinansowanie pozwalające na realizację projektu. W ocenie projektów brane były pod uwagę ich innowacyjność i oryginalność, realne szanse na wdrożenie oraz korzyści, jakie mogą przynieść dla PGNiG. Pomysły, które w ramach konkursu trafiają do Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG, coraz częściej znajdują praktyczne zastosowanie w branży gazowniczej.

MK, źródło: PGNiG

Dyskusja (0 komentarzy)