Aktualności
Konkursy
08 Lipca
Źródło: GUST
Opublikowano: 2024-07-08

Międzynarodowy sukces studentów Politechniki Łódzkiej

Studenci Politechniki Łódzkiej projektujący innowacyjne przydomowe turbiny wiatrowe wygrali międzynarodowy konkurs International Small Wind Turbine Contest w holenderskim Groningen. To ich piąte zwycięstwo w tej imprezie.

Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych (ISWTC) odbył się w Hanze University of Applied Sciences w Groningen, a testy turbin przeprowadzono w Delft University of Technology, największej i najstarszej uczelni technicznej w Holandii. Najnowsza konstrukcja studentów z zespołu GUST (Generative Urban Small Turbine) okazała się bezkonkurencyjna w kategorii Sustainability.

Ich turbina wyróżnia się redukcją śladu węglowego, wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz zastosowaniem biokompozytu na bazie włókien lnu. Została wyposażona w nowy generator oraz innowacyjny układ zmiennego skoku. Potwierdziła swoją skuteczność i niezawodność przy wiatrach przekraczających prędkości nawet 12 m/s. Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia (LCA). W pokonanym polu studenci Politechniki Łódzkiej zostawili zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii oraz Holandii.

To już siódmy szósty start łodzian w Międzynarodowym Konkursie Małych Turbin Wiatrowych ISWTC. Trzy pierwsze występy kończyły się ich triumfem, później przez kolejne dwa lata zajmowali drugą pozycję. W ubiegłym roku powrócili na najwyższy stopień podium, a teraz potwierdzili swoją pozycję.

Ekipę GUST tworzą fani energetyki odnawialnej, których ambicją jest doskonalenie kolejnych rozwiązań małych turbin powstających w ramach projektu. Projekt został zainicjowany w październiku 2015 roku przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. W realizację projektu zaangażowany jest interdyscyplinarny zespół studentów z kilku wydziałów: Mechanicznego; Chemicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Organizacji i Zarządzania; Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska oraz International Faculty of Engineering.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)