Aktualności
Konkursy
07 Listopada
Opublikowano: 2019-11-07

Monografia „Pod klątwą” z dwiema nagrodami

Dwutomowa monografia „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego”, autorstwa prof. Joanny Tokarskiej-Bakir z Instytutu Slawistyki PAN, zajęła pierwsze miejsce w konkursie Yad Vashem International Book Prize 2019. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 28 listopada w Jerozolimie.

Wcześniej, pod koniec października, prof. Joanna Tokarska-Bakir odebrała Nagrodę im. Długosza za najlepszą publikację z dziedziny humanistyki wydaną w 2018 roku.

Dzieło prof. Joanny Tokarskiej-Bakir składa się z dwóch tomów. Pierwszy z nich to obszerny, wnikliwy, liczący ponad 700 stron opis osób i wydarzeń związanych z pogromem Żydów w Kielcach. Tom drugi zawiera materiał źródłowy. Książka oparta jest na rozległej kwerendzie w Instytucie Pamięci Narodowej w latach 2013-2017 i innych archiwach.

Publikacja jest nominowana również do: Nagrody im. Giedroycia, Nagrody im. Moczarskiego oraz do Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce.

JK

(Źródło: IS PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)