Studenci z Koła Naukowego „Herbarium” z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zdobyli nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie dla młodych naukowców StRuNa w najbardziej prestiżowej kategorii Projekt Roku. Ich pomysł, dotyczący wspierania funkcji dolnego odcinka układu rozrodczego kobiet z zastosowaniem produktów pochodzenia naturalnego, doceniono również w kategorii StRuNa-Med.
Konkurs organizuje Fundacja „Fundusz Pomocy Studentom”, a patronuje mu Ministerstwo Edukacji i Nauki. Sama nazwa StRuNa oznacza Studencki Ruch Naukowy. Inicjatywa skierowana jest do studentów lub doktorantów polskich uczelni, którzy zespołowo realizowali projekty naukowe w ramach kół naukowych, redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich, organów wykonawczych samorządu studentów lub doktorantów. W XIII edycji brano pod uwagę przedsięwzięcia z okresu od 1 października 2023 do 30 września 2024 roku.
Do pierwszego etapu zakwalifikowano 296 zgłoszeń z 60 uczelni, a także zespołów ponaduczelnianych i działających w państwowych instytutach badawczych. W drugim etapie, który odbył się w minioną sobotę w Warszawie, o główną nagrodę, na scenie i w obecności 14-osobowego jury, ubiegały się 24 zespoły.
Projekt Roku 2024
Koło Naukowe Roku 2024
Wyróżniono: Studenckie Koło Astronautyczne z Politechniki Warszawskiej; Koło Naukowe Studentów „Mikrobiologia w Inżynierii Środowiska” z Politechniki Gdańskiej; Studenckie Koło Naukowe Dermatologii Eksperymentalnej, Klinicznej i Zabiegowej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi; SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej; AGH Marines z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Opiekun Naukowy Roku 2024
Wyróżnienia trafiły do: dr. Arkadiusza P. Szajny (Koło Naukowe Kryminalistyki i Kryminologii z Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach); dr n. med. Alicji Karwowskiej (Studenckie Koło Naukowe „Prophi” z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku); dr. Dawida Gmitera (Koło Naukowe Biotechnologów „Mikroby” z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach); prof. Anny Lenart-Boroń (Koło Naukowe Biotechnologów „Helisa” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie); dr. inż. Rafała Wojszczyka (Studenckie Koło Naukowe „Anycode” z Politechniki Koszalińskiej).
StRuNa-Med 2024
StRuNa-Science 2024
Wyróżnienia otrzymały: Koło Naukowe Biotechnologii z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za projekt „Antybiotykooporność bakterii: globalne wyzwanie – lokalne działanie”; Studenckie Koło Naukowe „TrådStudio” z Politechniki Śląskiej za projekt mebli parametrycznych – prototypowe meble z tworzyw recyklingowych z wykorzystaniem technik modelowania parametrycznego; zespół SAE AeroDesign z Politechniki Warszawskiej za samolot klasy advanced „Pterodaktyl”.
StRuNa-Tech 2024
StRuNa-Art 2024
Konferencja Roku 2024
Wyróżnienie przyznano Studenckiemu Kołu Naukowemu Energetyki ze Szkoły Głównej Handlowej za konferencję „Energy Week 2024”.
Debiut Roku 2024
Wyróżnienia trafiły do: Koła Naukowego „Kreacja Obrazu Filmowego” z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Student Scientific Circle Rare Diseases z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Studenckiego Koła Naukowego Seksuologii z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; Koła Naukowego Prawa Ochrony Środowiska z Uniwersytetu Warszawskiego; Studenckiego Koła Naukowego „Suplement” z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.
MK