Aktualności
Konkursy
09 Kwietnia
Źródło: Sekcja Prasowa UŚ
Opublikowano: 2019-04-09

Nagrody Polskiej Architektury XXL dla Wydziału Radia i Telewizji UŚ

Budynek nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymał nagrody w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza publiczne oraz Grand Prix w plebiscycie Polska Architektura XXL 2018, zorganizowanym przez Grupę Sztuka Architektury. Po raz pierwszy w historii konkursu jeden obiekt zdobył aż trzy nagrody.

Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ mieści się w centrum miasta, w pobliżu uczelnianego kampusu. Jest typową plombą: został wpisany w gęstą zabudowę, zintegrowany z istniejącymi wcześniej obiektami. „Strategią autorów nie było zbudowanie ikony, lecz uzupełnienie fragmentu  miasta. Należało przyjrzeć się temu, co istnieje, odkryć, dlaczego jest wyjątkowe, a potem nadać mu szczególną atmosferę i osobowość. Nowa architektura miała tu odegrać rolę tła wypełniając zastaną miejską przestrzeń w sposób naturalny” – piszą o swojej idei sami architekci.

Budynek został wkomponowany w istniejący kwartał zabudowy. Dopasowano go do niej nie tylko gabarytami czy wysokością, ale również budulcem – wzniesiono go bowiem z szarej cegły. W ten sposób udało się harmonijnie połączyć nowy gmach z istniejącym na działce starym budynkiem mieszkalnym, śląskim familokiem, który stał się teraz integralną częścią uczelnianej budowli. Ażurowa, ceramiczna fasada stała się znakiem rozpoznawczym budowli. „Elewacje wykonane z setek ażurowych kształtek ceramicznych stanowią  kwintesencje idei projektu polegającej na współczesnej europejskiej interpretacji charakteru tradycyjnej śląskiej zabudowy” – tłumaczą architekci. U podstaw pomysłu stało iberyjskie rozwiązanie tworzenia „firanek”, ażurowych elewacji – zasłon, chroniących wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem. W tym wypadku rozwiązanie to dostosowano do miejscowych realiów, czyniąc z niego rozpoznawalny detal.

Gmach jest także obiektem przyjaznym studentom. Wewnętrzny dziedziniec doskonale służy do integracji użytkowników i sprawia, że „ulica przenika do budynku, a uczelnia wychodzi na ulicę”. Wiele uwagi poświęcono zmysłowym efektom świetlnym, na które bardzo wrażliwi są uczący się tu filmowcy. Spójny charakter całego budynku zapewnia użycie cegły także w jego wnętrzach. „Największym wyzwaniem projektantów było dostrzeżenie piękna starej, zniszczonej tkanki, która w niemy sposób opowiada swoją historię, zaproszenie jej do współtworzenia nowej przestrzeni, czy to przez inkorporację do nowego budynku, czy przez otwarcie widoków i przeszkleń na wewnętrzne podwórza i oficyny otaczających budynków” – podsumowują swój projekt architekci.

Nagrody w plebiscycie Polska Architektura XXL to nie pierwsze laury dla siedziby wydziału zlokalizowanej przy ul. św. Pawła 3 w Katowicach. Obiekt został doceniony wcześniej w takich konkursach, jak: Nagroda Architektoniczna „Polityki” 2017, Bryła Roku i Grand Prix Nagrody Roku 2018 Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP czy Najlepsza Przestrzeń Publiczna. Budynek znalazł się także – jako jedyny z Polski – na tzw. krótkiej liście kandydatów do tegorocznej nagrody w dziedzinie współczesnej architektury Mies van der Rohe, czyli najbardziej prestiżowego wyróżnienia architektonicznego, przyznawanego przez Komisję Europejską, Parlament Europejski oraz Fundację Miesa van der Rohe. Projekt siedziby Wydziału Radia i Telewizji to efekt współpracy trzech pracowni: BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe.

Źródło: sztuka-architektury.pl, UŚ

Dyskusja (0 komentarzy)