Aktualności
Konkursy
27 Listopada
Opublikowano: 2018-11-27

Nagrody w konkursie POTENCJOmetr

Projekt studenckiego koła naukowego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zwyciężył w konkursie POTENCJOmetr. To ogólnokrajowy konkurs na najlepszy studencki projekt naukowy. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności uczelnianych kół naukowych. Projekty oceniane są w trzech kategoriach: projekty konstruktorskie, projekty z obszaru life science oraz projekty społeczne. Na laureatów konkursu czekają nagrody o wartości 18 000 zł oraz nagroda główna – 5-dniowa wizyta studyjna w Szwajcarii.

Tegoroczną edycję wygrało Studenckie Koło Naukowe przy Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji UMB. Studenci zaprezentowali projekt naukowy „Nanotechnologia w terapii glejaka wielopostaciowego”. Ich projekt okazał się bezkonkurencyjny w kategorii Life Science, a także w kategorii generalnej konkursu. Projekt UMB zakłada wykorzystanie nanocząstek do transportu leku do mózgu, tak by substancja lecznicza aktywowała się w samym guzie. Dzięki temu chorzy uzyskują większe szanse na przeżycie. Glejak mózgu to nowotwór i ponad 90% chorych pacjentów nie przeżywa więcej niż pięć lat od diagnozy.

Drugą nagrodę w kategorii Life Science przyznano BTS „Da Vinci” z Politechniki Poznańskiej za „Zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w diagnostyce Obturacyjnego Bezdechu Sennego”. Trzecią otrzymało Koło Naukowe Entomologów PASIKONIK z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za „Uniwersalny nawóz z owadów utylizujących odpady polistyrenowe”.

W kategorii Projekty Konstruktorskie pierwsza nagrodę otrzymał AGH Solar Plane za projekt bezzałogowego samolotu zasilanego energią słoneczną, drugą Koło Naukowe AiR Robocik z Politechniki Wrocławskiej za podwodnego robota „ROV 3.0”, trzecią Koło Naukowe Chemików Wojskowej Akademii Technicznej za „Zaprojektowanie i wykonanie uniwersalnego systemu sygnalizacji pirotechnicznej”.

W kategorii Projekty Społeczne pierwszą nagrodę otrzymało Koło Naukowe Biologii Komórki Nowotworowej przy Zakładzie Biofizyki i Fizjologii Człowieka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za program edukacyjny „Rak piersi i szyjki macicy – czy to sprawy tylko kobiece?”, drugą nagrodę – Koło Naukowe Geodetów „SCITUS” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za „LSA – Lokalizator Stanowisk Archeologicznych”, trzecią Telin z Politechniki Łódzkiej za „Inteligentne Ule”.

JK

(Źródło: POTENCJOmetr)

Dyskusja (0 komentarzy)