Aktualności
Konkursy
05 Listopada
Fot. Anna Liminowicz
Opublikowano: 2021-11-05

Nagrodzono autorów prac o edukacji

Badacze z Uniwersytetu SWPS w Katowicach, Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i Uniwersytetu Śląskiego zostali laureatami Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego. Nagroda specjalna trafiła w ręce prof. Joanna Roszak z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to jedyne w Polsce wyróżnienie dla autorów i autorek prac o edukacji. Przyznawana jest w trzech kategoriach: publicystycznej, naukowej i specjalistycznej. Laureaci wskazują wyzwania, z którymi mierzy się edukacja, oraz – podobnie jak patron Nagrody – proponują rozwiązania, które pomagają odpowiedzieć na te problemy. Poprzez swoje publikacje przyczyniają się do pogłębienia debaty o edukacji.

Do czwartej edycji konkursu zgłoszono aż 277 prac. Kapituła nominowała do Nagrody 27 autorów, spośród których wyłoniono zwycięzców.

Nawet nie marzyliśmy, że w tym covidowym czasie dostaniemy tyle zgłoszeń. Mając kłopot z wyborem, zdecydowaliśmy, że na pierwszym miejscu w każdej z trzech konkursowych kategorii, znajdą się po dwa artykuły – wyjaśnił przewodniczący kapituły prof. Michał Fedorowicz.

Tegorocznymi laureatami Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego zostali:

Kategoria: Artykuł naukowy

Kategoria: Artykuł publicystyczny

Kategoria: Artykuł specjalistyczny

  • Zofia Grudzińska, współzałożycielka i koordynatorka Ruchu Społecznego Obywatele dla Edukacji oraz wiceprezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji za tekst Rówieśnicza interwencja kryzysowa

W tym roku przyznano też Nagrodę specjalną. Otrzymała ją prof. Joanna Roszak z Instytutu Slawistyki PAN, poetka, pisarka, współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata. Uczy języka polskiego i filozofii w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. Jest propagatorką edukowania na rzecz pokoju (jeden ze zgłoszonych i nagrodzonych tekstów: Za sprawą wiersza. W sprawie wiersza).

Prace Joanny Roszak łączą różne kategorie. Napisała artykuły, które są ważne i powinny być czytane, bo mają uniwersalną wartość, są wyjątkowe – uzasadniał decyzję kapituły jeden z jej członków Mikołaj Herbst.

Laureaci w każdej z kategorii otrzymali porcelanową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Organizatorem konkursu jest Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego – pozarządowa organizacja założona w 2009 roku przez rodzinę Romana Czerneckiego (1904–1986), pedagoganauczyciela akademickiego, krzewiciela oświaty. Celem fundacji jest wspieranie równego dostępu do edukacji w całej Polsce, promowanie niestandardowych sposobów myślenia o kształceniu oraz poszerzanie nauki szkolnej o tematykę związaną z zaangażowaniem w społeczeństwo obywatelskie. W trzech dotychczasowych edycjach konkursu wyłoniono w sumie 10 laureatów i przyznano 27 wyróżnień.

MK, źródło: www.efc.edu.pl

Dyskusja (0 komentarzy)