Aktualności
Konkursy
09 Grudnia
Fot. Paweł Wernicki
Opublikowano: 2022-12-09

Nagrodzono popularyzatorów nauki

Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, otrzymał Nagrodę Główną w 18 edycji konkursu Popularyzator Nauki.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Fundacji PAP. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w kraju konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy z pasją dzielący się wiedzą i odsłaniający tajemnice współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 84 zgłoszenia. Do finału trafiło 17 osób, zespołów, instytucji oraz przedstawicieli mediów, z których wyłoniono zwycięzców. Poznaliśmy ich w piątek 9 grudnia.

„Za niezależność, odwagę, niezwykłą umiejętność mówienia o trudnych zagadnieniach medycznych w sposób przystępny, edukowanie społeczeństwa i walkę z fake newsami” – tymi słowami jury konkursowe uzasadniło przyznanie nagrody głównej dr. Pawłowi Grzesiowskiemu.

Przekonujemy się codziennie, że nauka ratuje życie. Dziś możemy powiedzieć, że szczepienia covidowe uratowały 20 mln ludzi na świecie. To właśnie dzięki nauce szczepionkę covidową mieliśmy w ciągu roku od odkrycia wirusa SARS-CoV-2. To pokazuje, jaka jest niebywała potęga nauki. Ale jest jeszcze wiele do zrobienia, bo tylko 60–70 proc. mieszkańców krajów rozwiniętych zaszczepiło się. Jeszcze słabiej zaszczepili się ci, co się dopiero rozwijają – powiedział laureat, który jest pediatrą, pełni funkcję prezesa Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, a od marca 2020 r. wraz z zespołem lekarzy prowadzi cotygodniowe otwarte webinaria na tematy związane z pandemią COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi.

W kategorii „Naukowiec” laureatem został dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się upowszechnianiem wiedzy o ochronie środowiska i bioróżnorodności. Jury doceniło zwłaszcza jego zaangażowanie w ochronę ekosystemów bagiennych. W kategorii „Animator” nagrodzono Stanisława Łoboziaka z Centrum Nauki Kopernik, który podczas spotkań oraz w mediach społecznościowych i tradycyjnych dzieli się wiedzą z biologii.  W kategorii „Zespół” zwyciężył Lubelski Festiwal Nauki, który odbywa się już od 18 lat. To największa cykliczna impreza popularyzująca naukę na Lubelszczyźnie. W każdej edycji udział bierze od 30 do 45 tys. osób. W kategorii „Instytucja” triumfowało Stowarzyszenie WroSpace, które od 2018 r. zrzesza wolontariuszy popularyzujących wiedzę z zakresu nauk ścisłych i astronomii. Organizowany przez nie World Space Week Wrocław skupia setki ekspertów i wielotysięczną widownię. W kategorii „Media” –  Agnieszka Krzemińska z tygodnika Polityka, która zajmuje się popularyzowaniem wiedzy o archeologii, historii kulturze.

Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk za wieloletnią aktywność popularyzatorską, otwartość na media i chęć dzielenia się wiedzą.

źródło: PAP

Dyskusja (0 komentarzy)