Dr Jerzy Jarosz, dr Joanna Stojer-Polańska, Dawid Masło, Śląski Festiwal Nauki Katowice, Hevelianum, redakcja „Filozofuj!” – to zwycięzcy 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki. Nagradzane są w nim osoby, zespoły i instytucje, które nie ustają w rzetelnym i ciekawym opowiadaniu o nauce.
Konkurs organizowany jest od 16 lat przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jego celem jest uhonorowanie osób, zespołów i podmiotów, które popularyzują naukę wśród Polaków, najlepiej przybliżają wyniki badań naukowych, pomagają innym poznać i lepiej zrozumieć świat. Do tegorocznej 16. edycji nadeszło ok. 100 zgłoszeń. Wnioski oceniała 14-osobowa kapituła złożona m.in. doświadczonych popularyzatorów, laureatów i osób wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu.
Nagroda główna trafiła do dr Jerzego Jarosza, profesora Uniwersytetu Śląskiego. Laureat od 1983 r. prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów „Osobliwości Świata Fizyki”. Jest organizatorem festiwali nauki i konferencji o tym, jak dobrze uczyć, oraz przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.
Jeżeli uda nam się uzależnić kogoś od przyjemności rozumienia świata i od zdobywania coraz większej wiedzy i coraz lepszej, coraz bardziej precyzyjnej informacji o tym, jak świat działa, wtedy mamy gotowego nauczyciela czy też naukowca, który potem będzie ze swojej pracy czerpał tę przyjemność przez całe życie – przyznaje dr Jarosz.
W kategorii Naukowiec zwyciężyła dr Joanna Stojer-Polańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Jej działania popularyzatorskie dotyczą badań kryminalistycznych oraz pracy zwierząt ze śladami kryminalistycznymi. Jest autorką książek, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W kategorii Animator (jest to kategoria dla osób bez doktoratu) tytuł Popularyzatora Nauki otrzymał Dawid Masło, który popularyzuje nauki o przyrodzie. Prowadzi zajęcia terenowe, nagrywa filmy edukacyjne, bierze udział w audycjach radiowych, pisze felietony.
W kategorii Zespół nagrodzono Śląski Festiwal Nauki Katowice. Kapituła konkursu oceniła, że stanowi on bardzo udane połączenie festiwalu nauki i pikniku naukowego. W trakcie czterech edycji 150 tys. gości wzięło udział w setkach wykładów, warsztatów, obejrzało ponad 700 pokazów i występy ponad 80 gości specjalnych. A 200 tys. miłośników nauki wzięło udział w akcjach online.
Nagrodę w kategorii Instytucja otrzymało gdańskie Hevelianum. Instytucja działa już 12 lat. To centrum nauki łączy edukację i rekreację, a także popularyzację nauk przyrodniczych, a wystawy znajdują się w zabytkowych, zrewitalizowanych obiektach militarnych.
Redakcja magazynu „Filozofuj!” doceniona z kolei została nagrodą w kategorii Media. „Filozofuj!” to nie tylko ilustrowany dwumiesięcznik popularyzujący wiedzę z zakresu filozofii, ale także serwis internetowy czy kluby dyskusyjne. O kulisach powstawania tego filozoficznego magazynu pisaliśmy w jednym z wydań Forum Akademickiego.
Kapituła konkursu przyznała też dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, który od lat zajmuje się popularyzacją badań głównie z zakresu biologii medycznej i środowiskowej. Drugie wyróżnienie przyznano Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu, w którym można poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię czy rolę wody w religiach i filozofiach.
Redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje co roku pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną. W tym roku wyróżnienie to otrzymuje wieloletnia rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz. Przypomnijmy, że w 2019 roku na Konferencji PROM Forum Akademickie nagrodziło ją dyplomem za niezwykle kompetentnie przygotowane i zawsze kompletne informacje.
W poprzednich latach zwycięzcy konkursu przedstawiani byli publicznie podczas finałowej gali. W tym roku z powodu pandemii gala nie odbyła się.
źródło: Nauka w Polsce