Cztery prace doktorskie z dziedziny humanistyki nagrodzono w konkursie im. Inki Brodzkiej-Wald. Ich autorami są badacze z uniwersytetów: Warszawskiego, Wrocławskiego, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Opolskiego.
Konkurs stanowi część Funduszu Wieczystego im. Inki Brodzkiej-Wald. Jego celem jest promowanie wybitnych prac humanistycznych dotyczących szeroko pojętej współczesności. Mogli w nim wziąć udział autorzy prac obronionych w 2021 r.
Sześcioosobowa kapitula przyznała pierwszą nagrodę dr Izie Mrzygłód za pracę „Uniwersytety w cieniu kryzysu. Radykalizacja polityczna studentów Uniwersytetów Warszawskiego i Wiedeńskiego w okresie międzywojennym” napisaną na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego (promotor: prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej). Drugą nagrodę otrzymały ex aequo: dr Aleksandra Kil-Matlak za pracę „Od humanistyki cyfrowej do analogowej. Fiszki jako aparat poznania humanistycznego”, która powstała na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego (promotor: prof. dr hab. Dorota Wolska) oraz dr Daria Nowicka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za „Konstelacje Andrzeja Wróblewskiego: archiwum, imaginarium, recepcja” (promotor: prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany). Trzecia nagroda trafiła do dr. Bartosza Swobody z Uniwersytetu Opolskiego, autora pracy „Od doświadczenia estetycznego do doświadczenia języka. Ekfraza w polskiej literaturze modernistycznej” (promotor: prof. dr hab. Irena Jokiel).
Wyróżniono prace dr Agnieszki Witkowskiej-Krych z Uniwersytetu Wrocławskiego („Dziecko wobec zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”; promotor: prof. dr hab. Maria Małgorzata Szpakowska) i dr Agnieszki Muchackiej-Cymerman („Profesjonalny rozwój nauczyciela. Psychopedagogiczne studium porównawcze”; promotor: prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz).
Konkurs, w którym przyznawana jest Nagroda im. Inki Brodzkiej-Wald za pracę doktorską dotyczącą współczesności z dziedziny humanistyki, prowadzony jest od 2013 roku. Nagrody są finansowane z Funduszu Wieczystego założonego przez przyjaciół zmarłej w 2011 roku prof. Alinki Brodzkiej Wald przy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Alina Brodzka-Wald pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych historyków i teoretyków literatury. Urodziła się 11 listopada 1929 roku w Warszawie w rodzinie inteligenckiej pochodzenia żydowskiego. Razem z bratem i rodzicami udało jej się przetrwać okupację. Po zakończeniu wojny kontynuowała naukę w liceum w Łodzi, potem na polonistyce Uniwersytetu Łódzkiego. W 1949 roku opublikowała w „Polonistyce” pierwszy artykuł. Rok później wróciła do rodzinnego miasta i rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Literackich PAN, z którym była związana do końca życia, pełniąc funkcje formalne i nieformalne. W 1952 roku uzyskała magisterium, w 1960 – doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych, a w 1966 – stopień doktora habilitowanego. W 1989 roku została profesorem zwyczajnym. Alina Brodzka-Wald wypromowała liczne grono doktorów, kierowała wieloma przedsięwzięciami badawczymi.
MK