Aktualności
Konkursy
19 Października
Źródło: www.awards2021.plgbc.org.pl/
Opublikowano: 2021-10-19

Nagrodzono studenckie projekty dla budownictwa zrównoważonego

Studentki Politechniki Wrocławskiej wygrały konkurs Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC Green Building Awards. Ich „Oddech” okazał się najlepszym studenckim projektem ekologicznym.

Konkurs organizowany jest od 2010 roku. Ma na celu wyróżnienie zaangażowania uczestników w rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce, a także podniesienie świadomości tego rozwoju wśród uczestników rynku budowlanego w Polsce i na świecie. Obejmuje inwestycje budowlane projektowane, realizowane i zrealizowane oraz wnętrza w budynkach zrealizowanych na terenie Polski, jak również produkty i usługi firm działających na terenie Polski. Jury ocenia zgłoszone projekty zarówno pod względem walorów związanych z budownictwem ekologicznym i rozwojem zrównoważonym, jak i architektonicznych oraz estetycznych. Pod uwagę brane są również aspekty społeczne i wszelkie ciekawe nowatorskie pomysły łączące powyższe walory. W tym roku szczególną uwagę zwracano na rozwiązania przyczyniające się do ograniczenia emisji CO2 i do świadomego korzystania z zasobów naszej planety.

Nagrody przyznano w 11 kategoriach. Za najlepszy studencki projekt ekologiczny uznano pracę „Oddech”, której autorkami są Nikola Czech i Julia Kudła, studentki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

To wspaniała idea bazująca na niezwykłym w swej prostocie projekcie, który w naszych realiach jest prawdziwym głosem przyszłości. To w zasadzie manifest ekologiczny, nowy rodzaj przestrzeni miejskiej, proponujący nie tylko nowe rozwiązania oraz ekostandardy, ale i nowy sposób myślenia o architekturze – napisano w uzasadnieniu jury.

W projekcie folia ETFE na elewacji została wypełniona pożywką biożelową filtrującą powietrze. Wychwycony dwutlenek węgla rośnie w biomasę, która może być zbierana i wykorzystywana do produkcji bioplastiku, a także jako źródło energii. Według autorek, „2 mkw biożelu pochłaniają CO2 porównywalnie do 1 drzewa, natomiast 1 mkw może wyprodukować 24 g tlenu dziennie przy pobraniu 31 g dwutlenku węgla, a zmagazynowany węgiel przekształcić w biomasę”.

Świadomość autorek w zakresie procesów biologicznych oraz poszukiwanie nowych materiałów i sposobów na symbiotyczne połączenie natury i architektury, zasługuje na szczególne uznanie, w dobie coraz częściej praktykowanego greenwashingu. Powyższy fakt każe nam tym mocniej podkreślić wartość nagrodzonego projektu i zasadność ofiarowania coraz mocniej zagęszczanym miastom przestrzeni na ów symboliczny oddech – zauważyli jurorzy.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Katarzyna Szmołda z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej za projekt domu opieki dla osób starszych w Powsinie.

MK, źródło: www.awards2021.plgbc.org.pl

Autorki: Nikola Czech i Julia Kudła
Autorka: Katarzyna Szmołda
Dyskusja (0 komentarzy)