Aktualności
Konkursy
30 Stycznia
Opublikowano: 2018-01-30

Najlepsze książki historyczne 2017 roku

Internauci i eksperci wybrali najlepsze książki historyczne 2017 roku. Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” (http://historiazebrana.pl) organizowany jest przez portale Histmag.org (https://histmag.org) i Granice.pl (http://granice.pl). Celem inicjatywy jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim w poszczególnych latach. Książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad dwa tysiące głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

W tej kategorii jury wyróżniło publikację Sheili Fitzpatrick Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki, wydaną przez Wydawnictwo Czarne.

Z kolei serca internautów podbiła książka Obrońca skarbów. Karol Estreicher – w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki Marty Grzywacz, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków – zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jury zdecydowało się przyznać nagrodę książce Historia Zimnej Wojny. T. 1. Geneza, red. Melvyn P. Leffler i Odda Arnea Westada, wydaną przez Wydawnictwo Napoleon V.

Internauci wybrali książkę Czas ziemiaństwa, wydaną przez Ośrodek Karta.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

W tej kategorii jury zwróciło szczególną uwagę na publikację Zamach stanu. Podręcznik Edwarda N. Luttwaka.

Najwięcej głosów internautów oddano z kolei na publikację Mariusza Wollnego Był sobie król… Poczet Piastów (Wydawnictwo Jama).

Kolejna edycja plebiscytu wystartuje na przełomie maja i czerwca – zostaną wybrane najlepsze książki I półrocza 2018 r.

Więcej informacji o przedsięwzięciu i nagrodzonych publikacjach na stronie: http://historiazebrana.pl.

Michał Świgoń

Dyskusja (0 komentarzy)