Po raz piąty Polskie Towarzystwo Informatyczne przyznało nagrody w konkursie na Najlepszą Polską Książkę Informatyczną.
Do konkursu zaproszono autorów i wydawców podręczników, książek naukowych i popularnonaukowych napisanych w języku polskim i wydanych nie wcześniej niż w roku 2019.
W kategorii podręczników i książek popularnonaukowych nagrodę główną zdobyła publikacja „Praktyczne uczenie maszynowe” autorstwa Marcina Szeligi, wydana przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Łączy ona w sobie teorię z praktyką. Opisuje rozwiązania kilkunastu typowych problemów, takich jak prognozowanie zysków, optymalizacja kampanii marketingowej, proaktywna konserwacja sprzętu czy oceny ryzyka kredytowego. Ich układ jest celowy – każdy przykład jest okazją do wyjaśnienia określonych zagadnień, zaczynając od narzędzi, przez podstawy uczenia maszynowego, sposoby oceny jakości danych i ich przygotowania do dalszej analizy, zasady tworzenia modeli uczenia maszynowego i ich optymalizacji, po wskazówki dotyczące wdrożenia gotowych modeli do produkcji. Zarówno studenci kierunków informatycznych, jak również analitycy, programiści, administratorzy baz danych oraz statystycy znajdą w książce informacje, które pozwolą im opanować praktyczne umiejętności potrzebne do samodzielnego tworzenia systemów uczenia maszynowego.
W tej kategorii przyznano także dwa wyróżnienia dla: „Opus magnum C++. Misja w nadprzestrzeń C++14/17” Jerzego Grębosza (Wydawnictwo Helion) oraz „Informatyka ekonomiczna. Teoria i zastosowania” pod red. Stanisława Wryczy i Jacka Maślankowskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN).
W kategorii książek naukowych nie przyznano nagrody głównej. Wyróżnienie otrzymała pozycja: „Cyfrowe Państwo. Uwarunkowania i perspektywy” autorstwa Marcina Kowalczyka, wydana również przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
Dodatkowo, nie mogąc nagrodzić w konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego książki wydanej przez to samo Towarzystwo, a jednocześnie mając na uwadze niezwykłe znaczenie tej publikacji dla polskiej informatyki, Kapituła zadecydowała o uhonorowaniu Dyplomem Uznania Marka Hołyńskiego za „Polską Informatykę: Zarys historii”
MK, źródło: PTI, PWN