Kapituła Konkursowa Nagrody Naukowej Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej przyznała nagrody w konkursie na najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej.
W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 28 prac dyplomowych, obronionych w roku akademickim 2018/2019 – w tym 17 prac magisterskich i 11 inżynierskich. Liderami wśród uczelni, z których pochodziła największa liczba przesłanych prac, są Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (9 zgłoszeń) i Politechnika Warszawska (7). Pozostałe prace pochodziły z innych wiodących ośrodków kształcących na kierunkach związanych z branżą kosmiczną: Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Politechniki Krakowskiej.
W kategorii prac inżynierskich:
W kategorii prac magisterskich:
Prace oceniała Kapituła konkursowa składająca się z 6 członków – ekspertów związanych z różnymi aspektami sektora kosmicznego, takimi jak przemysł, astronomia/astronautyka, informatyka czy technologie satelitarne.
– Kapituła miała w tym roku jeszcze trudniejsze zadanie. Szczególnie w zakresie przyznania najwyższych nagród, gdzie poziom był bardzo wyrównany. Widać również pewne tendencje w ocenianych przez nas kategoriach. W kategorii prac inżynierskich zauważalna jest tendencja ukierunkowana na tematykę rakietową, której dotyczyła większość prac. Natomiast w kategorii prac magisterskich panowała większa różnorodność tematyczna. Wszystkim zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy naszego konkursu przyczynią się do rozwoju branży kosmicznej w Polsce – podsumował przewodniczący Kapituły, wiceprezes PAK ds. nauki Marek Moszyński.
źródło: POLSA