Aktualności
Konkursy
12 Grudnia
Opublikowano: 2019-12-12

Najlepsze prace dyplomowe z zakresu inżynierii kosmicznej

Kapituła Konkursowa Nagrody Naukowej Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej przyznała nagrody w konkursie na najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej. 

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 28 prac dyplomowych, obronionych w roku akademickim 2018/2019 – w tym 17 prac magisterskich i 11 inżynierskich. Liderami wśród uczelni, z których pochodziła największa liczba przesłanych prac, są Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (9 zgłoszeń) i Politechnika Warszawska (7). Pozostałe prace pochodziły z innych wiodących ośrodków kształcących na kierunkach związanych z branżą kosmiczną: Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Politechniki Krakowskiej.

W kategorii prac inżynierskich:

  • Nagrodę I stopnia otrzymał Mateusz Guzik z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę pt. „Układ hamowania aerodynamicznego w rakiecie sondującej”.
  • Nagrodę II stopnia otrzymał Michał Grendysz z Politechniki Warszawskiej za pracę pt. „Wstępny projekt systemu sterowania do rakiety sondującej oparty o silniki typu cold gas”.
  • Nagrodę III stopnia otrzymał Dawid Adamski z Wojskowej Akademii Technicznej za pracę pt. „Wykonanie modelu laboratoryjnego układu sterowania i zobrazowania położenia satelity typu Cube”.

W kategorii prac magisterskich:

  • Nagrodę I stopnia otrzymał Grzegorz Gajoch z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę pt. „System komunikacji satelity PW-SAT2”.
  • Nagrodę II stopnia otrzymała Joanna Marta Najder z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pracę pt. „Analiza jakości predykcji orbit satelitów śledzonych przez stacje SLR”.
  • Nagrodę III stopnia otrzymał Piotr Bryłka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pracę pt. „Wykorzystanie niskobudżetowych odbiorników GNSS na potrzeby wyznaczania parametrów opóźnienia troposferycznego”.

Prace oceniała Kapituła konkursowa składająca się z 6 członków – ekspertów związanych z różnymi aspektami sektora kosmicznego, takimi jak przemysł, astronomia/astronautyka, informatyka czy technologie satelitarne.

– Kapituła miała w tym roku jeszcze trudniejsze zadanie. Szczególnie w zakresie przyznania najwyższych nagród, gdzie poziom był bardzo wyrównany. Widać również pewne tendencje w ocenianych przez nas kategoriach. W kategorii prac inżynierskich zauważalna jest tendencja ukierunkowana na tematykę rakietową, której dotyczyła większość prac. Natomiast w kategorii prac magisterskich panowała większa różnorodność tematyczna. Wszystkim zwycięzcom gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy naszego konkursu przyczynią się do rozwoju branży kosmicznej w Polsce – podsumował przewodniczący Kapituły, wiceprezes PAK ds. nauki Marek Moszyński.

źródło: POLSA

Dyskusja (0 komentarzy)