Aż 43 prace dyplomowe, magisterskie, doktorskie i habilitacyjne zostały zgłoszone do tegorocznej XV edycji konkursu Verba Veritatis promującego zagadnienia etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz ładu korporacyjnego.
Konkurs organizują Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Akademia Leona Koźmińskiego. Od 2006 roku, czyli od pierwszej edycji, zgłoszono już w sumie 378 prac poruszających zagadnienia etyki i społecznej odpowiedzialności biznesu oraz ładu korporacyjnego. W tegorocznym konkursie zanotowano rekordową liczbę – 43 – nadesłanych prac, których autorzy podejmowali tematykę m.in. wartości i etyki w firmach oraz na rynku pracy, innowacji w przedsiębiorstwach społecznych czy też wpływu zmian klimatycznych na rynki finansowe i funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Niezwykle się cieszę, że znaczenie i popularność konkursu z roku na rok rośnie. Składa się na to wiele czynników, ale jeden jest kluczowy – etyka w biznesie stanowi bardzo istotny element ekosystemu gospodarczego, co przekłada się na zainteresowanie tą dziedziną w pracach naukowych. Związek Przedsiębiorstw Finansowych z wielką przyjemnością wspiera to zainteresowanie, bo etyka w biznesie jest także wpisana w DNA naszej organizacji – przyznaje Marcin Czugan, prezes Zarządu ZPF.
Kapituła Konkursu wybrała 10 najlepszych prac, przyznając laureatom 6 nagród i 4 wyróżnienia. Przy ocenie pod uwagę brane były takie kryteria, jak wartość merytoryczna, znaczenie praktyczne, innowacyjność czy warsztat naukowy. Ogłoszenie wyników odbyło się online podczas XVI Kongresu Consumer Finance.
Laureatami w kategorii prace doktorskie i habilitacyjne zostali (trzy równorzędne I miejsca):
W kategorii prace magisterskie I miejsce zajął mgr Maciej Orczyk ze Szkoły Głównej Handlowej (Zarządzanie ryzykiem bankowym a zmiany klimatyczne). Przyznano także dwa wyróżnienia: mgr Aleksandrze Górczyńskiej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (Stres zawodowy a konflikty między pracą a rodziną: analiza mediacyjnej funkcji dystansowania moralnego) i mgr Marioli Wróblewskiej i mgr Roksanie Zdunek z Uniwersytetu Jagiellońskiego (Model komunikowania fundacji diversity hub z partnerami biznesowymi i określenie przyszłych kierunków rozwoju organizacji).
W kategorii prace pozostałe dwa równorzędne I miejsca dla:
Ponadto wyróżniono: Patrycję Górecką, autorkę pracy licencjackiej pt. Znaczenie zasad rachunkowości w raportowaniu niefinansowym na przykładzie spółek z sektora bankowego, napisanej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz Mateusza Szymańskiego, autor pracy licencjackiej pt. Innowacje w przedsiębiorstwach społecznych – analiza case studies, która powstała na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Łączna pula nagród pieniężnych wyniosła 11,5 tys. zł. Wszyscy laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody książkowe.
źródło: www.zpf.pl