Aktualności
Konkursy
14 Czerwca
Opublikowano: 2019-06-14

Najlepsze projekty studentów szkół medycznych

Samorządy Studenckie uniwersytetów medycznych w: Lublinie, Białymstoku i Katowicach zostały zwycięzcami VI edycji konkursu SAMO-RZĄDŹ. Wyniki ogłoszono podczas obrad Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w Białymstoku.

Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszego projektu studenckiego przygotowanego przez samorządy studenckie publicznych szkół medycznych w Polsce zrzeszonych w KRAUM. Laureaci wyłaniani są w trzech kategoriach.

W kategorii Akcja promujące zdrowie wygrał Uniwersytet Medyczny w Lublinie za projekt „Biała Niedziela – Studenci Mieszkańcom Miasta”. Studenci wykonywali podstawowe badania profilaktyczne: pomiary glikemii, ciśnienia tętniczego i szczytowego przepływu wydechowego, a także EKG, BMI wraz z procentowym udziałem tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz określanie ilości substancji smolistych w wydychanym powietrzu. Mieszkańcy mogli również skorzystać z porad kardiologicznych i dietetycznych. W budynku uczelni znajdował się stacjonarny punkt oddawania krwi oraz rejestr potencjalnych niespokrewnionych dawców szpiku. Atrakcje zapewniono także dzieciom, które wcielając się w role lekarza mogły dyżurować w Szpitalu Pluszowego Misia i Laboratorium Pluszowego Misia.

I nagrodę w kategorii Wydarzenie kulturalne zdobył Uniwersytet Medyczny w Białymstoku za projekt „Medykalia – Festiwal Kultury Studenckiej”. Z kolei w kategorii Inicjatywa społeczna triumfował Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach za projekt: „Spotkania z Seniorami”. W ich trakcie studenci przygotowali zajęcia warsztatowe dotyczące badań profilaktycznych kobiet z zakresu nauki samobadania piersi oraz zasad prawidłowego pobierania materiału do badania cytologicznego. Uczestnicy mieli także możliwość dokonania analizy składu ciała oraz uzyskania pomocy w zakresie interpretacji uzyskanych wyników, dzięki zaangażowaniu studentek położnictwa. Studenci Wydziału Lekarskiego przeprowadzali kurs udzielania pierwszej pomocy na fantomie noworodka oraz osoby dorosłej. Zainteresowani seniorzy mieli możliwość dokonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz pomiaru glikemii. Przygotowano też ćwiczenia aktywizujące, kształtujące prawidłową postawę ciała oraz zajęcia fitness.

Wyróżnienia przyznano przedstawicielom Samorządu Studenckiego: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za projekt: „Dzień zdrowia w Rzeniszowie” (w kategorii Akcja promująca zdrowie), Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za projekt: „Wybory MISS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi” (w kategorii Wydarzenie kulturalne), Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za projekt: „Mikołajki z UMedem” (w kategorii Inicjatywa społeczna).

Źródło: KRAUM

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)