Aktualności
Konkursy
27 Listopada
Źródło: www.polsl.pl
Opublikowano: 2018-11-27

Najlepsze projekty w „Habitat Now”

Katarzyna Ponińska, studentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Habitat Now” na projekty z zakresu architektury mieszkaniowej.

Jej praca inżynierska „Connectiv housing”, przygotowana pod opieką dr. hab. inż. arch. Tomasza Wagnera, już wcześniej znalazła się wśród 20 najlepszych rozwiązań w konkursie Tamayouz International Award 2017.

– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Mój projekt jest oczywiście koncepcyjny, jednak zwraca uwagę na ważne aspekty, jakie są pomijane w dzisiejszym projektowaniu deweloperskich mieszkań: bezpieczeństwo, rozumiane jako wyższa świadomość społeczna i lepsze relacje sąsiedzkie, a nie ogrodzenie, monitoring czy strażnik, oraz połączenie z naturą, czyli namiastka wiejskiego życia w mieście. Całość spojona jest w formie miejskiego bloku, przez co projekt wydaje się bardziej realny i dostępny – wyjaśnia Ponińska.

W jej projekcie próbą odnalezienia przepisu na mieszkalnictwo jest połączenie domu jako struktury z naturą oraz ludzi między sobą. Służyć temu ma zielona ścieżka oplatająca mieszkalny trzon rozdzielający część mieszkań socjalnych od mieszkań „na wzgórzu”. Pozwala to na zaspokojenie bardziej zróżnicowanych potrzeb mieszkańców.

Drugie miejsce zajął Damian Wachoński z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej za pracę inżynierską „Co-housing socjalny w Marsylii”, której promotorem był dr. inż. arch. Marek Lamber. Trzecią nagrodę przyznano Wojciechowi Szkarłatowi z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej za pracę inżynierską „Sport&Living Hybrid” przygotowaną pod opieką dr. inż. arch. Jana Kubeca. Nagrodę Publiczności zdobyły Agnieszka Biedalak i Sonia Dubois z Wydziału Architektury Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za pracę kursową „OBIEG – Projekt zrównoważonego osiedla” przygotowaną pod opieką dr. hab. inż. arch. Eugeniusza Skrzypczaka.

Konkurs zorganizowano na Politechnice Wrocławskiej w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Teoria Habitatu: Współczesny Kontekst”. Zgłoszono około 80 prac: projektów studialnych, kursowych, konkursowych i dyplomowych.

MK

Źródło: PŚ

 

Dyskusja (0 komentarzy)