Aktualności
Konkursy
12 Grudnia
Opublikowano: 2018-12-12

Najlepsze start-upy w medycynie i ochronie zdrowia

Nowatorski lek na chorobę Parkinsona, projekt bezdotykowego urządzenia do domowej diagnostyki bezdechów sennych oraz technologia ultradźwiękowa umożliwiająca sortowanie komórek krwi – to projekty nagrodzone w tegorocznym European Health Catapult. Na dalszy rozwój swoich produktów młodzi innowatorzy otrzymali w sumie 135 tys. euro.

Finał konkursu wyłaniającego najlepsze europejskie start-upy z obszaru medycyny i ochrony zdrowia odbył się na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi podczas EIT Health Summit. To coroczne spotkanie ekspertów w dziedzinie innowacji w medycynie i opiece zdrowotnej.

Grecki zespół SyNoesis, zwycięzca w kategorii Biotech, opracował i opatentował nowatorską metodę leczenia choroby Parkinsona (PD). Lek może okazać się skuteczny w leczeniu także innych chorób mózgu. Z kolei szwajcarski start-up Sleepiz, wyróżniony w kategorii Digital Health, opracował urządzenie oparte na sygnałach bezprzewodowych. Sleepiz bezdotykowo mierzy parametry życiowe pacjenta, umożliwiając domowy monitoring snu i rozpoznawanie np. bezdechów sennych, na które cierpi około 1 miliarda ludzi na świecie, z czego aż 80% jest niezdiagnozowanych, co w wielu przypadkach prowadzi do zaburzeń rytmu serca czy cukrzycy. Francuski zespół Aenitis, zwycięzca w kategorii Medtech, przedstawił opatentowane urządzenia wykorzystujące fale ultradźwiękowe do sterowania mikroskopijnymi obiektami, np. czerwonymi ciałkami krwi. Nagrodę Publiczności otrzymał projekt Gedea Biotech – nieantybiotykowego leczenia infekcji intymnych u kobiet.

Wszystkie start-upy wzięły udział w profesjonalnym programie mentoringowym oraz otrzymały kompleksowe wsparcie akceleracyjne w ramach współpracy z EIT Health. Zwycięzcy konkursu European Health Catapult otrzymali nagrody o łącznej wartości 135 tys. euro, przepustkę do ubiegania się o dalsze wsparcie finansowe i „katapultę” w kierunku szybkiego urynkowienia projektów.

– Start-upy są bardzo ważną częścią ekosystemu innowacji, który tworzymy. W ramach EIT Health łączymy młodych innowatorów z najlepszymi uczelniami medycznymi, firmami technologicznymi i centrami badawczo-rozwojowymi, pomagając komercjalizować przełomowe rozwiązania medyczne. Start-upy, z którymi pracujemy, tworzą nowe miejsca pracy, rozwijają opiekę medyczną, doskonale rozpoznają wyzwania medyczne i coraz lepiej na nie odpowiadają – tłumaczy Balazs Furjes, dyrektor zarządzający EIT Health InnoStars, części organizacji EIT Health, która skupia się na wspieraniu innowacyjnych rozwiązań medycznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej. EIT Health wspierana jest przez Komisję Europejską i Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). Jest jedną z największych na świecie inicjatyw w dziedzinie zdrowia.

MK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)