Aktualności
Konkursy
09 Lipca
Opublikowano: 2024-07-09

Najnowszy plan konkursów ERC. Rusza nabór do Starting Grants

Komisja Europejska zatwierdziła nowy harmonogram konkursów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Do rozdysponowania będzie w sumie 2,7 mld euro. 

European Research Council (ERC) od 2008 roku oferuje prestiżowe granty, które mają pomóc naukowcom w dokonywaniu przełomowych odkryć naukowych i technicznych, stanowiących podstawę nowych gałęzi przemysłu, rynków i innowacji społecznych na miarę przyszłych wyzwań. Do tej pory sfinansowano w ten sposób prace badawcze ponad 15 tys. naukowców na różnych etapach kariery oraz wchodzących w skład ich zespołów ponad 100 tys. badaczy ze stopniem doktora, doktorantów i innych pracowników.

Przyjęty właśnie program jest już czwartym realizowanym w ramach unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont Europa” obejmującego lata 2021–2027. Dokument został opracowany i zatwierdzony przez Radę Naukową ERC oraz przyjęty przez Komisję Europejską. W przyszłorocznych konkursach do rozdysponowania przeznaczono ponad 2,7 miliarda euro. To o pół mld więcej niż w tym roku.

Pierwsze zaproszenie do składania wniosków będzie dotyczyło początkujących naukowców (Starting Grants). Najlepsi badacze otrzymają granty na stworzenie własnego, niezależnego zespołu lub programu badawczego. Otwarcie naboru już 10 lipca 2024! Wnioski można składać do 15 października 2024. Do rozdysponowania jest 751 mln euro.

Nazajutrz po StG (11 lipca 2024) wystartuje konkurs na granty w zakresie synergii (Synergy Grants). Służą one rozwiązywaniu ambitnych problemów badawczych przez 2–4 liderów (Principal Investigators), niezależnie od posiadanego stopnia naukowego, oraz ich zespołów. Dotyczą wszystkich dziedzin wiedzy. We wniosku należy wykazać, że osiągnięcie przełomowych wyników proponowanych badań nie jest możliwe w pojedynkę, a tylko we współdziałaniu liderów. Aplikacje będą przyjmowane do 6 listopada 2024, a pula środków wynosi 500 mln euro.

Po wakacjach zostanie uruchomiony konkurs o granty dla naukowców u progu samodzielności badawczej  (Consolidator Grants), którzy ugruntowują własny niezależny zespół lub program badawczy. Termin otwarcia wyznaczono na 26 września 2024, zamknięcie – 14 stycznia 2025. Naukowcy powalczą o granty na łączną sumę 719 mln euro.

W przyszłym roku (22 maja) ERC ogłosi zaproszenie do składania wniosków o granty dla doświadczonych naukowców (Advanced Grants). Zakończenie naboru przewidziano na 28 sierpnia 2025. W tym przypadku do rozdzielenia jest 683 mln euro.

Do tej pory do Polski trafiło już w sumie 85 grantów ERC wszystkich kategorii, w tym 46 Starting Grants, 18 Consolidator Grants, 13 Advanced Grants, 7 Proof of Concept Grants i 1 Synergy Grant. Co można zrobić, aby w naszym kraju realizowano więcej tych prestiżowych grantów? – o tym w najbliższym numerze „Forum Akademickiego” pisze prof. Karol Życzkowski, ostatni nasz laureat w konkursie ERC Advanced Grant. Nowy numer FA już wkrótce.

Mariusz Karwowski

Call calendar 2025 0

Dyskusja (0 komentarzy)