Aktualności
Konkursy
25 Kwietnia
Opublikowano: 2023-04-25

Nauka wpisana w DNA

25 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień DNA. W ostatnich latach widoczny jest rozkwit badań genetycznych w krajowych ośrodkach, zwiększają się również inwestycje i możliwości rozwoju w obrębie tej dyscypliny. Jedną z nich jest konkurs „Nagroda Naukowa”, w ramach którego reprezentanci sześciu polskich ośrodków badawczych rywalizują o roczny staż badawczy w londyńskim Instytucie Badań nad Rakiem.

Institute of Cancer Research (ICR) w Londynie powstał w 1911 roku i należy do najbardziej wpływowych ośrodków zajmujących się badaniami nad nowotworami. Ponadstuletnie doświadczenie instytutu w prowadzeniu badań genetycznych, odkrywaniu leków i opracowywaniu precyzyjnych terapii niesie korzyści dla pacjentów na całym świecie.

Nasi naukowcy pracują nad identyfikacją zaburzeń w genach mogących powodować nowotwory i zrozumieniem, w jaki sposób predyspozycje genetyczne i wpływ środowiska mogą pomóc określić ryzyko zachorowania na nowotwór. Wykorzystujemy pozyskaną wiedzę, by rozwijać nowe, celowane terapie przeciwnowotworowe oraz tworzyć bardziej ukierunkowaną radioterapię. Celem jest skuteczniejsze leczenie przy jednoczesnym ograniczeniu działań niepożądanych – mówi prof. Wojciech Niedźwiedź z Institute of Cancer Research.

To właśnie do prowadzonego przez niego zespołu badawczego dołączy zwycięzca konkursu, który zyska możliwość uczestnictwa w prestiżowym projekcie z zakresu stabilności genomu i naprawy DNA.

Na drodze do zwycięstwa

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowali się naukowcy z sześciu krajowych ośrodków naukowych: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Gliwicach, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

W następnych tygodniach wezmą oni udział w warsztatach nt. pisania wniosków o grant i przygotują własny wniosek w projekcie pt. Ukierunkowanie procesów naprawy i replikacji DNA w opracowaniu nowych strategii leczenia i wyeliminowania rakaUczestnicy zdobędą również wiedzę z zakresu metodologii nauki (public understanding of science) – dynamicznie rozwijającej się dyscypliny, która umożliwia zrozumienie i popularyzację odkryć naukowych.

Podczas końcowego etapu konkursu, autorzy trzech najlepiej ocenionych wniosków będą rozmawiać z jury. Ostateczna decyzja o tym, który z kandydatów pojedzie na 10-miesięczny staż do Institute of Cancer Research w Londynie zostanie ogłoszona w maju. Program Nagroda Naukowa organizuje Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii wraz z AstraZeneca Pharma Poland.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)