Indie, Iran, Hiszpania, Pakistan, Turcja i Czechy – to kraje, z których pochodzi najliczniejsza grupa laureatów V edycji programu stypendialnego Ulam NAWA.
Program Ulam NAWA pozwala na przyjazdy do Polski naukowców posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnić mają potencjał polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich działalności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. W ramach programu możliwe są przyjazdy, których celem jest: prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego i pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej. Jako uzupełnienie, przyjazd może również obejmować prowadzenie zajęć dydaktycznych.
W tym roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadziła nabór do jednego ze swoich flagowych programów już po raz piąty. Nadesłano 209 aplikacji (o 36 więcej niż przed rokiem), spośród których wybrano 61 naukowców. Swoje pobyty naukowe na polskich uczelniach i w instytutach naukowo-badawczych rozpoczną od stycznia 2024 roku. Będą gościć u nas od pół roku do 2 lat, a na cały okres otrzymają comiesięczne stypendium w wysokości 10 tys. zł oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży.
W gronie laureatów zaleźli się badacze z 24 krajów. Najliczniej reprezentowane są: Indie, Iran, Hiszpania, Pakistan, Turcja i Czechy. Ponadto do Polski przyjadą także naukowcy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku czy Brazylii. Swoje projekty naukowo-badawcze, głównie w naukach inżynieryjnych i technicznych (24) oraz przyrodniczych (23), stypendyści będą realizować w 31 jednostkach zlokalizowanych w 15 miastach. Najwięcej na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
W rozstrzygniętych do tej pory naborach liczba beneficjentów programu Ulam NAWA przekroczyła 300 osób. Patron programu, Stanisław Marcin Ulam, był wybitnym polskim matematykiem. Doktorat obronił w 1933 roku na Politechnice Lwowskiej. Był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.
MK, źródło: NAWA